פייסבוק ואינסטגרם מתהדרות בכללי קהילה מקיפים, שמטרתם למנוע ככל האפשר את הפצתו של תוכן פוגעני. אך פעם אחר פעם, משתמשות ומשתמשים מגלים שחשבונם נחסם או נמחק ללא התראה. כך קרה לים גרמן, צעירה מחיפה שפרסמה באינסטגרם פוסט תמיכה במדינת ישראל – ונחסמה אחרי שהוצפה בתגובות פרו-פלסטיניות.

"פרסמתי פוסט עם דגל מדינת ישראל. ותוך כמה דקות פעילי ארגוני טרור הגיבו לי בהודעות פרטיות ובפוסט עצמו ושלחו לי עשרות 'איחולים לבביים', מסיתים, מלאי שנאה ואיומים", אמרה בשיחה עם NEXTER. לדבריה, היא חסמה את התגובות בפוסט – ולתדהמתה, החשבון שלה נחסם כעבור שעתיים בטענה שהפרה את הכללים.

לאור החסימה, היא פנתה לאינסטגרם באופן רשמי, ונענתה כעבור 24 שעות שלא ניתן לערער על מחיקת החשבון. כעבור שלושה ימים נוספים, היא פנתה לנציגות פייסבוק בישראל, ורק אז החשבון חזר. "כנראה שאותם פעילי טרור דיווחו על הפרופיל שלי ללא סיבה ממשית. התוצאה שנחסמתי למרות שלא פעלתי בניגוד למדיניות אינסטגרם. ערערתי על כך אבל אחרי 24 שעות חזרו אליי שלא ניתן לערער על מחיקת החשבון. שלחתי מיילים ולא ענו לי בכלל. רק כשפניתי לדוברות אינסטגרם וערערתי אחרי שלושה ימים, החשבון פתאום חזר. לפני כחודשיים חסמו אותי בטעות ואז חזרו אליי והתנצלו. הפעם לא טרחו לענות לי בכלל".

מוקדם יותר השבוע דיווחנו ב-NEXTER שדף הפייסבוק הפרו-ישראלי Jerusalem Prayer Team, שכלל 77 מיליון עוקבים, נחסם והוסר ללא התראה. להסרתו של הדף קדם קמפיין רחב היקף בקרב גולשים פרו-פלסטיניים, שטענו שפייסבוק סימנה להם לייק בדף ללא ידיעתם. למרות פניות NEXTER, ועל אף שמשרד החוץ העיד על כוונתו לטפל בנושא, הדף טרם חזר לאוויר.

מערכת NEXTER פנתה לנציגות פייסבוק ישראל ולא קיבלה תגובה.