קראה לברק אובמה באראקו בארנר (צילום: twitter)
"אבא שלי יהרוג אותי אם אעלה לרדיו לאשר את טפשותי". ג'מה וורול | צילום: twitter

 

אירועים בינלאומיים שנויים במחלוקת נוטים להוציא מאזרחי העולם תגובות מסוגים רבים ומגוונים. רבות מהן נוטות להוכיח עד כמה אנשים ממדינות מסוימות אינם מודעים לעובדות המציאות במדינות אחרות. אך לפעמים קורה שהן טפשיות עד כדי גיחוך, ומעלות את האפשרות שאולי חופש הביטוי המוחלט בעולם המערבי מוערך יתר על המידה.

המקרה הנוכחי שמעמיד במבחן את האנושות הוא זה של ג'מה וורול בת ה-20 מהעיר בלאקפול שבחוף המערבי של בריטניה. בשבוע שעבר היא צרכה, כמו כולנו, את החדשות על המשבר באוקראינה ותהתה למה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מתערב בענייני הגוש הסובייטי לשעבר. היא פנתה לטוויטר והעלתה את הציוץ הבא:

"אם באראקו בארנר הוא הנשיא שלנו למה הוא מתערב ברוסיה, מפחיד".

קראה לברק אובמה באראקו בארנר (צילום: twitter)
הציוץ המפורסם :( | צילום: twitter

 

גולשים רבים שמו לב לטעותה הכפולה ואף המשולשת, של וורול, שלא רק טעתה לחלוטין באיות שמו של נשיא ארה"ב (ולא כתבה את שמו עם אותיות גדולות בהתחלה), אלא אף קראה לו "הנשיא שלנו", למרות שלמדינתה - בריטניה - כלל אין נשיא (אלא אם מגדירים את המלכה כנשיאה). ואפילו אם היה, הוא וודאי לא ברק אובמה. הם החלו לשתף את הציוץ המביך ולצחוק עליו, ותוך 12 שעות הוא הגיע ל-7,000 "ריטוויטים" (המקבילה לשיתוף סטטוס בפייסבוק). וורול אף קיבלה הודעות מכל רחבי העולם שקראו לה "טיפשה" ומטומטמת" והציוץ שלה הופיע בתוכנית טלוויזיה אוסטרלית.

עוד סיפורים, סרטונים וכתבות בפייסבוק של NEXTER

הצעירה ניסתה למחוק את הציוץ אך גילתה כי צילומי המסך שלו ממשיכים להיות מופצים ברשת. היא ניסתה להסביר את עצמה וכתבה "אני מקווה שלא פגעתי בברק אובמה האמיתי עם הציוץ שלי, אבל זו היתה פשוט שאלה שסיקרנה אותי #מצטערת". היא הוסיפה: "לא רוצה לצייץ למקרה שמשהו ישתבש... ויגיע לחדשות", אבל היה כבר מאוחר מידי. 

לאחר שקיבלה פנייה מתחנת רדיו מקומית להתראיין בעניין היא שוב צייצה: "מצטערת אבא שלי יהרוג אותי אם אעלה לרדיו לאשר את טפשותי. אולי שמתי ציוץ מטומטם אבל אני לא מטומטמת עד כדי עליה לרדיו ואישור של זה, משעמם אותי עכשיו". לבסוף היא התראיינה לכלי תקשורת מקומיים ואמרה שהיתה בהלם מכמות ומהירות התגובות. היא הדגישה שמדובר בטעות שנעשתה בתום לב וקישרה אותה עם העובדה שהיא אינה מבינה בפוליטיקה.

"צפיתי בחדשות וניסיתי להתחכם אבל זה חזר אלי", היא אמרה וציינה כי חלק מהתגובות היו מצחיקות, אך אחרות היו מעליבות מאוד ואף מטרידות. "אני פשוט בהלם מכמה מהר דברים יכולים לצאת משליטה מרגע אחד. בהחלט אחשוב לפני שאצייץ בעתיד".

עוד ב-NEXTER: