4 תלמידי כיתה י"א בבית הספר התיכון "אלבני" בקליפורניה תובעים את בית הספר בבית המשפט הפדרלי, בטענה שהפר את זכויות היסוד שלהם - והכל בגלל כמה לייקים ותגובות באינסטגרם.

הפרשה התפוצצה לפני כחודש וחצי, לאחר שתלמיד בבית הספר הראה לאחד המורים סמארטפון שלקח מתלמיד אחר. על מסך הטלפון היה פתוח חשבון אינסטגרם של אחד התלמידים, אליו העלה במשך חודשים תמונות של בנות קבוצת הכדורסל של בית הספר, שרובן שחורות, ושל המאמנת שלהן. לתמונות נוספו חבלי תלייה צביב צואריהן של הבנות, וחלקן הושוו לתמונות של קופים.

בית הספר השעה מייד את כל התלמידים שהיו קשורים לחשבון - לא רק את התלמיד שהעלה את התמונות, אלא גם את כל מי שלחצו "לייק" על התמונות או הגיבו להן. בסך הכל הושעו 12 תלמידים, כאשר זה שיצר את התמונות נזרק לחלוטין מבית הספר.

עתה, תובעים 4 מהתלמידים את בית הספר, בטענה כי הפר את זכויות הבסיס שלהם לפי התיקונים הראשון, הרביעי וה-14 לחוקת ארה"ב - או בעברית פשוטה: זכות חופש הביטוי, הזכות לפרטיות והזכות להליך משפטי ראוי לפני שלילת זכויות.

לטענתם, חשבון האינסטגרם היה פרטי, וכל הפעילות בו התבצעה מחשבונות פרטיים ומחוץ לשעות ושטח הלימודים. לכן, לבית הספר לא היתה זכות לחטט בהם, וגם לא זכות לנקוט הליכים נגדם על מה שעשו שם. בנוסף, הם טוענים כי מעבר להשעיה נקט נגדם בית הספר בשורת צעדים קיצוניים: כאשר חזרו לבית הספר הם אולצו לעבור בשורה במסדרונות כאשר שאר התלמידים מתקהלים סביבם וצורחים לעברם קללות, וכמה ימים אחר כך הם הותקפו כאשר יצאו מבית הספר בעת שבחצר נערכה הפגנה נגדם, ואחד התלמידים המפגינים שבר את אפו של אחד מהם. בעקבות היחס, שמכונה בתביעה "שיימינג" ו"השפלה", הם נאלצו לדרוש שיסופקו להם שומרי ראש, וחלקם אף עברו ללמוד מהבית מחשש להתקפות נוספות אם יגיעו לבית הספר.

התלמידים דורשים פיצויים, השלמת חומר שהחסירו ומחיקת ההשעיה מתיקיהם האישיים.