"לא נעמוד עוד בשקט בזמן שפייסבוק משתיקה את קולנו ורומסת את חופש הביטוי שלנו ללא סיבה", כך כתבו מספר עיתונאים, פרסומאים, אנשי תקשורת וידועני פייסבוק אחרים במכתב מחאה שנשלח למנכ"לית החברה בישראל, עדי סופר תאני, ולמנהלי החברה בחו"ל שבפועל אחראים לאכיפת המדיניות.

המכתב, שעליו חתומים עמית סגל, אורית נבון, אמיר חצרוני, אראל סגל, נדב בורנשטיין, גיא גולד, חנוך דאום, דנה ספקטור ואחרים, נשלח לאחר שבשבוע שעבר פייסבוק החלה לחסום פרופילים של אנשים מובילים בפייסבוק, מאחר שהם כתבו את המילה "קוקסינל" ולמחוק את הסטטוסים הללו.

אין תמונה
דאום. מחותמי המכתב

אלא שרובם כתבו את המילה לפני שנה עד שבע שנים, ולרוב בהקשרים לא פוגעניים. פייסבוק טרם התייחסה לשאלות התקשורת מדוע הם נחסמו, והאם המילה אסורה בכל הקשר. בין הפרופילים שנחסמו נמצאים יותם זמרי, נועם פתחי ורז ציפריס, שחתמו אף הם על המכתב.

יותם זמרי מסר "זה לא מאבק על הזכות לכתוב את המילה קוקסינל, זה מאבק על הזכות להמשיך להתקיים בתוך כלי התקשורת הזה בלי להיחסם כל שני וחמישי. עבור מאות אלפי משתמשים, שבעים אלף עוקבים בעמוד שלי למשל, פייסבוק הוא כלי תקשורת, וחבל שפייסבוק  ממשיכה להילחם בו ולצנזר אותו ללא יכולת תגובה".

רז ציפריס מסר כי "פייסבוק הכריזה מלחמה נגד חופש הביטוי של משתמשיה בישראל. זה בא לידי ביטוי ומורגש בעיקר אצל פרופילים של משתמשים מוכרים, והתחושה שמשתיקים אותנו חוצה דעות פוליטיות, מגדרים, אמונות ותחומי עניין. . כולנו נפגעים ממדיניות הצנזורה החדשה של פייסבוק, שמצדה שומרת על מדיניות עמומה. כולנו תקווה שהפעם פייסבוק תחרוג ממנהגה להתעלם משאלות שמופנות אליה על ידי משתמשים ו\או עיתונאים, ותספק תשובות למשתמשים שמהווים את שדרת התוכן שלה".

אחד העיתונאים שחתום על המכתב אומר כי הוא מבין שלא בהכרח תהיה לו השפעה על פייסבוק וכי המכתב לא בהכרח יגרום לשינוי, אך החתימה עוזרת למצפון להיות נקי.

פגיעתה האנושה של פייסבוק בחופש הביטוי

במכתב מצוין כי "אנו, שורה של עיתונאים, אנשי תקשורת, פרסום ותוכן, פעילים מוכרים ברשת הישראלית, גברים ונשים, דתיים וחילוניים, מימין, מרכז ושמאל, המהווים חלק משדרת הפעילות המרכזית של פייסבוק בישראל מבחינת תנועת גולשים, תפוצה ותוכן, לא מוכנים להשלים עוד עם פגיעתה האנושה של פייסבוק בחופש הביטוי שלנו, של חברינו ושל הקהילה, שהחלה לפני כשלושה חודשים והגיעה לשיאה בימים האחרונים, עת נחסמנו על פוסטים שנכתבו לפני שנה, שנתיים ובמקרים מסוימים אף למעלה משבע שנים.

פייסבוק הפכה לחלק משמעותי בחיים ובעבודה של כולנו. אנחנו, יצרני התוכן בפייסבוק, רוצים להמשיך לייצר תוכן ולתחזק את עמודי הפייסבוק שלנו ללא חשש תמידי מחסימות אקראיות ובלתי מוסברות. לא נעמוד עוד בשקט בזמן שפייסבוק משתיקה את קולנו ורומסת את חופש הביטוי שלנו ללא סיבה, תוך שהיא מתעלמת לחלוטין מהמצב, מסרבת לפעול בהוגנות ומונעת הסבר מפורט על סיבת החסימה ומתן אפשרות לאלה שלכאורה הפרו אותו ללא ידיעתם ובתום לב, להסיר את התוכן. אנו מצפים כי פייסבוק תתנהל בצורה אחראית, ישרה ושקופה בכל הנוגע למדיניותה וליחסיה עם הקהילה ויוצריה, תפעל ללא דיחוי להסרת החסימות ותפרסם תקנון מפורט ונהיר, בכל שפה המדוברת במדינת ישראל, שיגדיר בדיוק את המילים והתכנים האסורים לשימוש ושיתוף ברשת החברתית".

על המכתב חתומים יותם זמרי, שרון שפורר, רז ציפריס, טל שניידר, גדי וילצ'רסקי, אבישי עברי, עמית סגל, רועי עידן, לב סולודקין, גיא גולד, דני קמושביץ, אלירן גולדשטייןויטה קיירס, רות אלבז, רונית צח, עמיר שיבי, נועם פתחי, אלדד יניב, ניקו וואטס, אריאל פלקסיןאראל סגל, חנוך דאום, דורי בן ישראל, איריס בוקר, נועה אנגל, שרה העצני כהן, אביחי שורשן, אלירן מלכי, אמיר חצרוני, אביב מזרחי, לי מלאך, נמרוד צוקאור-לי ברלב, דניאל סלאמה, דור צח, נדב בורנשטיין, אור רייכרט, אלקנה שור, אורית נבון, דנה ספקטורחזקוש ישורון, יחיאל רדוצקיחיים לוינסוןמלך זילברשלג, איתן כליף וגדעון דוקוב.