ילדת הנייפאלם, הדוגמנית השמנה מדי, נשים מניקות ותמונת העירום האומנותית - בשנים האחרונות סובלת פייסבוק לא פעם מביקורת על הסרה של תמונות המציגות עירום או אלימות, גם כאשר יש להן הצדקה כזו או אחרת. עתה מנסה החברה למנוע מקרים כאלה - אבל בדרך שכנראה תעורר ביקורת רבה מהכיוון ההפוך.

 

ילדת הנפלם (צילום: ap)
ילדת הנייפלאם | צילום: ap

"השגחה על סטנדרטים לקהילה שלנו היא מורכבת", כתבו ג'ואל קפלן וג'סטין אוסופסקי, סגני נשיא לענייני מדיניות ותקשורת בפייסבוק, בהתאמה, ביום שישי. "השאלה האם תמונה מסוימת משמעותית מבחינה חדשותית או היסטורית היא סובייקטיבית מאוד. תמונות עירום ואלימות המקובלות בחלק אחד של העולם עשויות להיחשב פוגעניות - ואף בלתי חוקיות - בחלק אחר. כיבוד נורמות מקומיות ושמירה על פרקטיקות עולמיות מתנגשים לעתים קרובות, ולעתים קרובות אנשים לא מסכימים על הסטנדרטים שצריכים להיקבע כדי להבטיח קהילה שהיא גם בטוחה וגם פתוחה ביטוי".

לכן, הכריזו השניים, בקרוב תתחיל החברה לפטור מאכיפה חומרים "חדשותיים, משמעותיים או חשובים לאינטרס הציבורי - גם אם הם מפרים את הסטנדרטים שלנו". במילים אחרות - כל מה שאסור לעשות לפי חוקי פייסבוק, מותר למי שטוען שיש לו סיבה טובה.

איך עושים את זה? לשניים אין מושג. "בשבועות הקרובים (...) נבדוק עם הקהילה והשותפים שלנו איך בדיוק לעשות את זה, גם באמצעות כלים חדשים וגישות חדשות לאכיפה", הם כתבו.

סביר להניח שהניסיון הזה יתפוצץ לפייסבוק בפרצוף כאשר חומרי הסתה, מין ואלימות יופצו תחת ההיתר החדש ויגרמו למלחמות גולשים של ממש. ספק גדול אם ניסיון להסתיר מגולשים בישראל הסתה פלסטינית נגד "הוצאה להורג ללא משפט" בפיגועי דקירה עתידיים, או להציג תמונות עירום רק במדינות שנחשבות חילוניות, יעורר פחות ביקורת מיד קלה על הדק ההסרה של תכנים כאלו.