למרות דיווחים של גולשים, פייסבוק סירבה אמש (ג') להסיר סרטון קשה לצפייה, שמעודד פלשתינים לביצוע פיגועי דקירה מהסוג שהפך לאחרונה למגיפה של ממש והבוקר כמעט גבה קרבנות נוספים.

סרטון דקירה בפייסבוק (צילום:  Photo by Flash90)
הרגע שלפני ה"דקירה" בסרטון | צילום: Photo by Flash90

סרטון דקירה בפייסבוק
הפלסטיני מחזיק את הסכין רגע לאחר ה"דקירה"

הסרטון, שעלה אתמול לעמוד אתר החדשות הפלסטיני "קודס" המחיז באופן די גרפי פיגוע דקירה נגד יהודי, והציג אותו כמעשה גבורה שכל פלסטיני צריך לשאוף לבצע. לאחר שסרטון נוסף התגלה על ידי אתר מזבלה, אושיית הפייסבוק נוי אלוש דיווח על הסרטון שהוא איתר, וסיפר כי פייסבוק ענתה לו כי הוא לא הוסר מכיוון ש"הוא אינו מפר את כללי הקהילה של פייסבוק". לפחות 4 מגיבים הוסיפו שגם הם דיווחו וקיבלו תגובה זהה.

התגובה מפייסבוק (צילום: התגובה שקיבל אלוש)
צילום: התגובה שקיבל אלוש

העמוד "קודס" כולל V כחול – במילים אחרות זהו עמוד מאומת. אמנם, פייסבוק לא מאשרת ידנית כל סטטוס שעולה אליו, אבל כן עמדה בקשר עם מפעיליו ומכירה אותם, כדי להעניק את האימות הזה.

נראה שהסרטון מפר שניים מכללי הקהילה של הרשת: הוא מציג תמונות קשות לצפייה של דקירה (גם אם הוא עושה זאת באופן שברור שאינו אמיתי) - כלומר אלימות גרפית. כמו כן, הסרטון מסית לרצח. לבסוף דווקא הסירה פייסבוק את הסרטון המדובר, הבוקר, לאחר פניית NEXTER בעניין. לאחר מכן, מגיבה נוספת אצל אלוש ציינה כי בשעות הבוקר (ד') כי קיבלה מענה מפייסבוק, שלפיו ההסרטון הוסר.

עותקים של אחד הסרטים שהוסר מפייסבוק, וסרטון נוסף המציג באנימציה את רצח הזוג הנקין זמינים לצפייה באתר יוטיוב. לאתר יש מדיניות דומה שבה היא בוחנת סרטים שסומנו כפוגעניים, אך יתכן שהסרטונים ביוטיוב טרם דווחו על ידי גולשים.

פייסבוק טוענת בדבקות שכל תלונה של גולשים על תכנים נבדקת על ידי בני אדם, אך בפועל נראה שוב ושוב כי דיווחים על תכנים פוגעניים ואלימים נדחים אוטומטית, אלא אם כן מצטברה מספר תלונות מסוים על הפריט. נזכיר כי כך קרה בעבר גם במקרים של גולש פיני שכתב בעמוד הפייסבוק של מכבי תל אביב "היטלר צדק" וטייטל הפקות, שהשתמשו בפרופילים מזויפים כדי להפיץ הזמנות לאירועים ברשת החברתית.

משרד החוץ: נפנה לאתרים

אגף תקשורת והסברה של משרד החוץ הודיע כי הוא "יוזם פנייה מיידית לפייסבוק וליוטיוב, בדרישה להסרת סרטונים פלסטינים המעודדים פגיעה בישראלים. משרד החוץ פועל מול פייסבוק בישראל ובמקביל מול מטה פייסבוק בקליפורניה. השימוש שעושים הפלסטינים בפלטפורמות כגון פייסבוק ויו טיוב לשם עידוד פגיעה ביהודים ולדם יצירת אווירה התומכת בשנאה ואלימות אינו מתקבל על הדעת. אין לאפשר לאיש להפיץ פרופגנדה של שנאה ואלימות,אשר את תוצאותיה אנו חווים יום יום, לצערנו".

פייסבוק: טעינו, מתנצלים

דוברת פייסבוק מסרה בתגובה: "אין אצלנו מקום לתוכן שמעודד אלימות. הסרטון הזה הוסר. ההודעה שנשלחה בנוגע אליו הייתה שגיאה, ואנחנו מתנצלים על הטעות. אנחנו בודקים מיליוני תכנים מדי יום, ולפעמים אנחנו טועים".