כמשתמשת פייסבוק אדוקה בלשון המעטה, אני יכולה להעיד שחיי מאתמול בערב אינם עוד כשהיו. טוב, אולי החיים עצמם כן, אבל אפליקציית הפייסבוק שלי לא. זאת משום שבדומה לבעלי אייפונים נוספים, נחשפתי לפיצ'ר חדש באפליקציית הפייסבוק שלי - אייקון עגול בפינה הימנית העליונה של המסך, שבו צלליות של שני אנשים, והוא הופך לאדום כאשר הוא מתריע לי שפספסתי פוסטים שחבריי הקרובים העלו.

פייסבוק מתחדשת
פייסבוק מתחדשת

בלחיצה על הסימן נפתחת רשימת החברים שצייצו לאחרונה, כשליד כל חבר מספר אדום המציין כמה פוסטים חדשים העלה. רשימת החברים שמוצגת ראשונה, תחת הכותרת "friends you visit often" (חברים שאצלם אתה מבקר הכי הרבה), מציגה 10 חברים ראשונים ובגלילה מטה מוצגים גם שאר חברי הפייסבוק, תחת הכותרת "More friends with recent posts" (חברים נוספים שעדכנו לאחרונה).

לא ברור לפי מה נבחרים עשרת "המובחרים" שמופיעים ברשימה העליונה, אך סביר להניח שהופעתם קשורה לאינטראקציות או לאופן בו אתם מתקשרים עם אותו חבר. בכל מקרה, לפי הרשימה שמופיעה אצלי, נראה שעוד יש לפייסבוק עבודה על האלגוריתם שיוצר אותה - כי היא עוד רחוקה מלייצג את העשירייה הפותחת של החברים שהייתי רוצה לראות ראשונים.

לחיצה על אחד מהחברים פותחת מעין קרוסלה של פרופילים, ביניהם אפשר לעבור בגלילה לצדדים ותחת כל אחד מהם מוצגים הפיד שלו ובראשו כמובן הפוסטים האחרונים שהעלה. נכון להיום פייסבוק לא הוציאו הודעה רשמית על התוספת הזאת, וכרגע בארץ רק משתמשי אייפון 5S דיווחו על הופעתו.

פייסבוק מתחדשת
פייסבוק מתחדשת

יאן יאנקו קוטליארסקי, מנהל הסושיאל והאי-קומרס בחברת moblin, מסביר ל-NEXTER: "לדעתי, הפיצ'ר נועד לעזור לגולשים לא לפספס תוכן שחברים שלהם מעלים מבלי להציק עם התרעות וצלצולים. סדר החברים לא לגמרי ברור. אני מניח שהוא מסדר אותם בעיקר לפי רמת אינטראקציה, אבל לא בהכרח. מדובר בפיצ'ר שפייסבוק לא הכריזו עליו רשמית, אז זה עוד פיצ'ר שמתגלגל לאיטו לכולם. צריך לזכור שהם לא משחררים דברים כאלה סתם כך. המטרה, לרוב, היא לשמור על רמת מעורבות גבוהה ככל הניתן באפליקציה. מצד שני, לא צריך להתרגש יותר מדי מפיצ'רים כאלה, כי באותה מידה ומהירות שהם מופיעים הם יכולים להיעלם".

נכון לעכשיו לא נמצאה דרך לנטרל את הפיצ'ר. על כך יאן אומר: "לצערי כל עוד זה לא שחרור רשמית או שמישהו עם הפיצ'ר לא מצא דרך לנטרל, אז אין דרך לדעת. לדעתי לא ניתן יהיה לבטל אותו".

אני אישית אשמח אם פייסבוק יתנו לי את האפשרות לבטל אותו או לפחות להעביר אותו למקום קצת פחות בולט, כי הוא קופץ לי בתדירות של פעם בשנייה וזה מוציא אותי מדעתי. לחילופין, אולי כדאי פשוט להפסיק לעקוב אחרי החפרנים הראשיים בפיד שלי, שגורמים לו לקפוץ כל כך הרבה.

נתקלתם בפיצ'רים מגניבים חדשים או גיליתם איך לנטרל את הפיצ'ר החדש? ספרו לעדי רם בפייסבוק