קרולינה פיצ’יו
"אני לא יכולה לשאת את זה יותר". קרולינה פיצ’יו

קרולינה פיצ’יו, נערה בת 14 מצפון איטליה קפצה אל מותה מקומה השלישית בביתה בינואר האחרון, אחרי שחברה לשעבר ועוד כמה מחבריו, הפיצו בפייסבוק סרטון ובו היא תועדה שיכורה ועירומה בשירותים במהלך מסיבה.

עכשיו מדווח ה-CNN, כי התובע הכללי עומד להגיש תביעה פלילית נגד פייסבוק, בטענה שהרשת החברתית לא הסירה את הסרטון הבעייתי, למרות הפניות הרבות של פיצ’יו, משפחתה וחבריה.

“חבריה וקרובי משפחתה ביקשו להסיר את התכנים הקשים האלה - אבל הם לא הוסרו. וזה היה גורם חשוב בהחלטתה של הנערה לשים קץ לחייה”, אמר התובע פרנססקו סאלוזו ל-CNN.

בתגובה ל-CNN, פייסבוק מסרה: “צר לנו מאוד על מותה הטראגי של קרולינה פיצ’יו וליבנו עם משפחתה וחבריה”.

בעניין התעלמותם מהבקשות להסיר את הסרטון הפוגעני, הם הבהירו: “אנחנו מסירים תכנים שמפרים את תנאי השימוש ובמידת הצורך אנחנו מחמירים באיתור והסרת תוכן שדווח הטרדה או בריונות".

בואו לפייסבוק של נקסטר

קרולינה פיצ'יו
"במידת הצורך אנחנו מחמירים באיתור והסרת תוכן שדווח הטרדה או בריונות"

התגובה הלקונית של פייסבוק לא הצליחה לשכנע את התובע, שיגיש נגד הרשת החברתית תביעה פלילית. הקדים לעשות הוא ארגון ההורים באיטליה, שכבר הגיש תלונה פלילית נגד פייסבוק וטען כי היה לה “תפקד פעיל בהתאבדות הילדה".

כאמור, פיצ’יו שמה קץ לחייה בינואר האחרון אחרי שקפצה מקומה שלישית בביתה. על פי החשד, היא סבלה מהצקות של שמונה נערים בני 15 עד 17, שהכירו את חברה לשעבר. גם אלה נחקרו במשטרה.

"זה לא מספיק מה שעשיתם לי?" כתבה הנערה בפתק האחרון שהשאירה בחדרה לפני ההתאבדות. בפייסבוק היא כתבה: "תסלחו לי שאני לא חזקה מספיק, אבל אני לא יכולה לשאת את זה יותר". הסיפור של פיצ'יו התפרסם לראשונה בחודש מאי האחרון, גם אז טען התובע כי הוא שוקל להגיש תלונה נגד פייסבוק, אך נראה שרק עכשיו ההחלטה הבשילה.

 בריונות רשת: "תופעה ויראלית"

נזכיר כי תופעת בריונות רשת והפצה של תכנים אינטימיים מלווה אותנו כבר תקופה ארוכה. אחד מהמקרים הבולטים היה מקרה אונס הנערה באוהיו, אך המקרה מפורסם ביותר של בריונות רשת שייך לאמנדה טוד - נערה בת 16 מקנדה ששמה קץ לחייה אחרי שצעיר שהכירה ברשת הפיץ את התמונות האינטימיות ששלחה לו. אחר כך היא גם עברה מסכת של התעללויות מקוונות מאנשים שראו את התמונות.

בישראל דווקא הצליחו לעשות צעד משמעותי במלחמה נגד אותם מפיצי סרטונים אינטימיים. בחודש מאי שעבר עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק של ח"כ יפעת קריב, לפיה הפצת סרטונים או תצלומים אינטימיים שלא בהסכמה מפורשת תוגדר כהטרדה מינית. המפיצים יוגדרו כעברייני מין ויענשו בהתאם לכך.

הצעת החוק הגיעה בעקבות המקרה של י', שהסעיר את המדינה. אותה י' שחברה לשעבר הפיץ בווטסאפ ללא רשותה או ידיעתה.

הסרטון המפורסם של אמנדה טוד ששמה קץ לחייה בגלל בריונות רשת: