אם העובדה שפייסבוק יודעת עליכם הרבה יותר ממה שסיפרתם לה מרצונכם החופשי לא מלחיצה מספיק, בקרוב הרשת החברתית תדע לספר בדיוק מה רואים בכל תמונה שלכם.

הרשת החברתית חשפה אמש כי לימדה תוכנת מחשב להבין תמונות ולהפריד בין העצמים השונים הנראים בהן. המערכת של פייסבוק מסוגלת למשל לזהות כלב יושב על כורסא בסלון, כוסות על שולחן או אפילו תינוק מצחצח שיניים. הפרדת התמונה לעצמים לוקחת לתוכנה 30% פחות זמן ודורשת רק עשירית מכמות מידע הרקע של מערכות קיימות.

פייסבוק מזהה תינוק מצחצח שיניים
אפליקציית פייסבוק מזהה תינוק מצחצח שיניים | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

אנשי פייסבוק גם שילבו את מערכת זיהוי התמונות עם מערכת MemNets (קיצור של Memory Networks או רשתות זיכרון) להבנת דיבור טבעי, ויצרו מה שהחברה קוראת לו VQA - ראשי תיבות שפירושם שאלות ותשובות על בסיס תמונות. כך, ניתן לשאול את אפליקציית פייסבוק שאלות על התמונה - והיא תדע לענות.

החברה פיתחה גם תוכנות למידה לא מפוקחת (כלומר: תוכנה שמאמנת את עצמה בהבנה ללא התערבות אנושית), שלמדה למשל את דפוס הנפילה של קוביות כאשר הן מונחות אחת על השנייה בצורות שונות ומסוגלת לחזות נכונה כיצד בדיוק יפלו ב-90% מהזמן; וגם תוכנת תכנון, שיודעת לשחק את משחק הלוח הסיני "גו" ברמה של שחקן מתקדם.

כדי להדגים לשם מה נחוצות כל היכולות האלו - מלבד הבנה של האנושות ותכנון אסטרטגיות להשמדתה, כמובן - הציגה פייסבוק אפליקציה ניסיונית שמספרת למשתמשים עיוורים מה רואים בתמונות שהעלו הם וחבריהם וכך מאפשרת להם "לראות" את התמונות בדמיונם. אנשי החברה מודים כי כרגע התוכנה נותנת רק מידע בסיסי על מה שרואים בתמונות אך מבטיחים כי בעתיד היא תדע לתאר את התמונות ברמה כרמעט ספרותית.