כתום זה הכחול החדש: עמוד הפייסבוק הפופולרי "סטטוסים מצייצים" נפתח מחדש ברשת החברתית שרק לפני חצי שנה זרקה אותו לאנחות. מנהל העמוד, אבי לן, פרסם בפרופיל האישי שלו על החזרת העמוד - זאת למרות שהוא עדיין נאבק להשיב את העמוד המקורי שמנה כ-718 אלף גולשים.

סטטוסים מצייצים חזר לפייסבוק

"לפני חצי שנה בדיוק פייסבוק סגרה את הדף המשפיע בישראל", כותב לן בשם כל הצוות. "אלפי פוסטים המתעדים את החיים שלנו נמחקו כאילו לא היו. לא ויתרנו על הדף שנסגר, ונמשיך לעשות כל מאמץ, כדי להחזירו לאוויר. סטטוסים מצייצים הפך לתופעה. עבורנו, הוא הפך להיות מפעל חיים. החזון שלנו נשאר כשהיה - לאפשר לכולם להישמע, ולספק תוכן מעניין, אותנטי ומעורר שיח". 

בתחילת 2015 "סטטוסים מצייצים" נסגר לאחר פרסום תחקיר שחשף כי העמוד גובה תשלום על תוכן פרסומי מבלי ליידע את עוקביו ובניגוד לתנאי השימוש של פייסבוק. בתגובה, בסוף מאי מקימי העמוד הגישו תביעה נגד פייסבוק העולמית ופייסבוק ישראל בטענה שהחברה הפרה חוזה, הפרה זכויות יוצרים ואף חטאה בלשון הרע. לן ושותפתו, עדי בנטוב, דרשו לבטל את הסרת העמוד ולקבל פיצויים בגובה 250 אלף שקל. 

בפוסט הנוכחי של לן הוא מציין כי עד שהסוגיה תוכרע בבית המשפט, הם החליטו לפתוח את העמוד מחדש. "'סטטוסים מצייצים' היה תמיד כלי להשמעת הקול שלכם, של כולכם, ואנחנו נביא את הקולות לכל מקום בו אתם נמצאים".

מצטרפים בהמוניהם

ממהירות ההצטרפות של הגולשים נראה שברשת התגעגעו לעמוד שהביא להם סיפורים מרגשים, שערוריות שיימינג וסתם סטטוסים משעשעים מרחבי הרשת. פחות משעה מפרסום הסטטוס של לן הצטרפו לעמוד כבר למעלה מחמשת אלפים גולשים - ובכל פעם שמרעננים את העמוד המספרים עולים באלפים. 

מרבית הגולשים מברכים על השבת העמוד, אך יש גם מי שמזכיר את הסיבה לנפילה המקורית. "נותן לכם צ'אנס נוסף ומקווה שהפעם לא תנסו לעשות כסף על הלייקים שלי", כתב אחד הגולשים. "מתי מתפרסם המחירון?" הוסיפו כמה אחרים.

בהקשר זה, באמנת העמוד החדש נכתב כי "יש לנו אתר שתופס תאוצה ומצליח, יש לנו אפליקציית אייפון, אם יהיה תוכן שיווקי הוא יהיה רק שם, וכמובן - הוא יסומן ככזה. בכל מקרה לא יפורסם תוכן שיווקי שאינו מעניין או בעל ערך".

בשיחת טלפון קצרה עם לן הוא מדגיש כי הופקו לקחים וכי לא תהיה שום פעילות שיווקית בפייסבוק. "הפעם המצב שונה. בדף הפייסבוק לא תהיה פעילות כזאת כלל. חוץ מזה, כיף מאוד לחזור כי פייסבוק הוא מקום המחיה הטבעי של סטטוסים מצייצים, זה הקהל שלו, זה המקום בו הוא נמצא. בהחלט התגעגעתי"

יש לך רעיון לכמה עוקבים תצליחו להגיע הפעם?

"אני לא חי בעבר ואני לא מנסה לשחזר את התהילה אבל אני משוכנע שלסטטוסים מצייציים יש עתיד יותר גדול. אין לי שום הערכה אבל אני צופה לעתיד בסקרנות בהתרגשות ובאופטימיות".