תמונות של פייסבוק באינסטגרם (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
אם פייסבוק תשיק את הסמארטפון שלה, הוא יהיה להיט? | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

הסמארטפון של פייסבוק - הפעם זה יקרה? הניו יורק טיימס מדווח על שובו של פרויקט הטלפון הסלולרי של הרשת החברתית, זה יהיה הניסיון השלישי.

על פי הדיווח פייסבוק כבר גייסה מספר מהנדסי חומרה ותוכנה שעבדו בעבר בחברת אפל ובנו בין היתר על מכשירי האייפון והאייפד. אלה צפויים לייצר גם את הסמארטפון החדש של פייסבוק. עוד עולה מהדיווח כי אחד מהמהנדסים אפילו נפגש עם המנכ"ל של פייסבוק, מארק צוקרברג ששאל אותו על עולם הסמארטפונים.

אותו מהנדס, שבאופן טבעי ביקש להישאר אנונימי אמר כי השאלות של צוקרברג "לא נראו לו כמו סקרנות בלבד" והוא התעניין מאוד בפרטים הנוגעים לאיך הטלפונים הסלולריים בנויים ובאילו שבבים משתמשים.

המטרה של פייסבוק שעומדת מאחורי בנייה של טלפון סלולרי משלה ברורה, היא הכריזה לא פעם, כולל באופן רשמי כשהציגה את התשקיף שלה לקראת ההנפקה שאחד התחומים שהיא חלשה בהם הוא המובייל והיא מעוניינת להשקיע בו מאוד.

"מארק (צוקרברג) מודאג מאוד שאם לא יצליח לייצר טלפון סלולרי בזמן הקרוב, פייסבוק תהפוך לעוד אפליקציה שקיימת על פלטפורמות מובייל אחרות ", אמר אחד מהעובדים של פייסבוק, גם הוא ביקש להישאר אנונימי.

מנכ"ל פיייסבוק, מארק צוקרברג (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
שוחח עם מהנדס אפל לשעבר ושאל אותו רבות על ייצור ומבנה של סמארטפונים. מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

עוד סיבה שיכולה להוות טריגר לחזרתו של הפייסבוק-פון היא שבשבוע שעבר, השלימה גוגל, והמתחרה הגדולה של פייסבוק את רכישת מוטורולה מוביליטי, וייתכן שבקרוב תשיק גם היא סמארטפון משלה. עוד דיווח מעניין מסוף השבוע הוא שפייסבוק מתעניינת ברכישת הדפדפן אופרה, אם זה אכן יקרה והרשת החברתית תיכנס לעולם החיפוש, זו תהיה הכרזת מלחמה אמיתית מול גוגל ששולטת היום בתחום.

פעם שלישית גלידה?

עבור פייסבוק זו תהיה הפעם השלישית שהיא תנסה לבנות ולהשיק סמארטפון משלה. על הפעם הראשונה שמענו כבר לפני שנתיים, ב-2010, כאשר בלוג הטכנולוגיה TechCrunch דיווח על הסלולרי של פייסבוק. לפי אותו דיווח הפרויקט נתקל בקשיים רבים ונגנז אחרי שבכירי החברה הבינו את כל הקשיים שכרוכים בהוצאתו לפועל.

בשנה שעברה שוב דווח על חידוש הפרויקט, הפעם האתר AllThingsD שפירסם כי פייסבוק עובדת על סמארטפון משלה בשיתוף פעולה עם היצרנית HTC. עוד דווח באתר כי שם הקוד שנבחר עבור הטלפון הראשון של הרשת החברתית הוא באפי, על שמה של ציידת הערפדים המפורסמת.

באופן טבעי, הסמארטפון של פייסבוק הוא פרויקט סודי ביותר, פייסבוק למשל לא מפרסמת משרות בעמוד הדרושים שלה אלא ממש מחפשת את העובדים בצורה סלקטיבית וקפדנית.

גם בתגובה הרשמית של פייסבוק לפרסום הפרויקט בניו יורק טיימס הדוברים לא אישרו את המידע, עם זאת, גם לא הכחישו את קיומו. התייחסות ממשית יותר לפרויקט ניתן למצוא בתגובת פייסבוק משנה שעברה לאתר AllThingsD ובה נאמר: "אנחנו עובדים לרוחבה של כל תעשיית המובייל עם מפעילים, יצרני חומרה, ספקי מערכת ההפעלה, ומפתחי אפליקציות".

>> הסוף לאינסטגרם? פייסבוק השיקה אפליקציית צילום

<< וגם: פייסבוק שוב שוקלת להחליף את עיצוב הטיימליין