התמונה שעוררה סערה בפייסבוק (צילום: KateRiep_Godbye)
"החיה היחידה שאני רואה בתמונה זו את" | צילום: KateRiep_Godbye

תופעת הלינצ'טרנט מתחזקת בישראל ומופיעה שוב במלוא הדרה בסוף השבוע האחרון. משתמשת פייסבוק בשם איילה בן נפתלי העלתה לחשבון האישי שלה תמונה כשברקע מופיעים שלושה עובדים זרים (סודנים ככל הנראה). הכותרת של התמונה: "סיור לילי בספארי דרום תל אביב", הכיתוב שלה: "אין שלטים שאוסרים להצטלם. לא היו גם שלטים שאסרו האכלה, אבל על זה ויתרנו" והתגיות, כביכול השמות שנתנה בן נפתלי לזרים שבתמונה: "אובונגה דובנגה ה-III, אבובה בובה סבובה ו-זנבורה בוקה קלוגה צ'אקה", הקפיצו את כל הרשת על הרגליים. 

סביר להניח שמסתובבות עשרות אלפי תמונות כאלה ברשת, אבל כדרכה של הוויראליות דווקא זו הפכה לאחת שתופץ ותשותף אלפי פעמים.

מלבד השיתופים שלוו בפוסטים כמו ״ישראל 2012", ו-"פשוט גועל נפש", אותה בן נפתלי, זכתה למאות תגובות זועמות אישיות ביניהן: "החיה היחידה שאני רואה בתמונה זו את", "את פשוט אישה מגעילה", "עכשיו הוצאת שם רע לכל הדתיים", ."אני רוצה לראות את הפרצוף שלה כשתפתח את הפייסבוק במוצ"ש", ועוד תגובות נאצה חריפות קצת יותר.

הmeme לתמונה שעוררה סערה בפייסבוק (Amir Schiby) (צילום: KateRiep_Godbye)
חיה אמיתית בספארי | צילום: KateRiep_Godbye

מלבד המתקפה האישית על בן נפתלי, בשרשור התגובות עלה גם הסכסוך הרחב יותר המייצג את הפילוג בין הישראלים. השמאל נגד הימין ולהיפך, החילוניים נגד הדתיים והמתנחלים ועוד. גם שמו של היטלר צץ לא מעט פעמים במהלך מעבר על התגובות. כמובן שגם לא עבר זמן רב עד שההתמונה של איילה הפכה למם, והודבקה בשלל סיטואציות.

"קיבלתי אלפי מסרים אישיים ותגובות - חלקם הגדול התחלק בין איומים ברצח, קריאה לאונס בידי חבורת סודנים, ואיחולי מוות בשריפה"

פנינו  לבן נפתלי לבקשת תגובה וזה מה שהשיבה:

"ביום חמישי העלתי לפייסבוק תמונה שמתארת את המצב העגום בדרום תל אביב, שם מסתננים השתלטו על גן שעשועים שיועד לילדי העיר והפכו אותו לעולם רביעי, בו לא רק ילדים אלא גם מבוגרים לא יכולים להסתובב ולהרגיש במדינתם.
כאשר פתחתי את הפייסבוק במוצאי שבת, נוכחתי לדעת שקיבלתי אלפי מסרים אישיים ותגובות - חלקם הגדול התחלק בין איומים ברצח, תגובות מיזוגניות גסות הכוללות קריאה לאונס בידי חבורת סודנים, ואיחולי מוות בשריפה לכל הדתיים והיהודים באשר הם.

שמחתי לגלות שציבור יפי הנפש נפעם ונרגש בנושא המסתננים ולא אדיש כפי שחשבתי עד עתה
אמנם אותם המגיבים הנסערים לא התעניינו בנושא כשחבורות מסתננים אנסו בחורות ישראליות - ואדרבא, אותם המגיבים מאחלים לי את אותו הגורל, אם לא גרוע יותר - אבל אני שמחה לעורר את המודעות הציבורית לנושא. אני מזמינה את כולם לבקר באיזור גן לוינסקי ליד התחנה המרכזית ולהזדעזע מהמצב".

והנה חלק מהתגובות האישיות שבן נפתלי קיבלה לתיבת הפייסבוק:

תגובות זועמות נגד איילה בן נפתלי
תגובות זועמות נגד איילה בן נפתלי