עצרתם פעם לחשוב כמה מהחברים שלכם בפייסבוק הם באמת חברים שיעזרו לכם בעת צרה וכמה מהם שם בשביל לעשות לייקים על התמונות (הנורא מעניינות) של הפשטידות שלכם?

מחקר חדש שפורסם השבוע במגזין Royal Society Open Science מצא, שרק כארבעה מחברי הפייסבוק שלכם הם חברי אמת שיהיו שם בעת צרה. המחקר בוצע בין 3,375 משתמשי פייסבוק באנגליה על ידי פסיכולוג וחוקר מאוקספורד בשם רובין דנבר. הוא מצא שלאדם הממוצע יש כ- 150 חברים בפייסבוק, אבל במקרה של משבר נפשי יסמוך רק על 4.1 מתוכם שיהיו שם בשבילו, ורק 13.6 מהם יפגינו אמפטיה כלפי חבריהם שעוברים משבר כלשהו. לנשים אגב, היו בממוצע כ-20 חברי פייסבוק יותר מגברים וכצפוי, לצעירים יש יותר חברים ממבוגרים.

לפי מחקר קודם שביצע דנבר, לאנשים יש מספר דומה של חברים אמיתיים גם בחיים שמחוץ לרשת. זה נכון שהרשת החברתית עוזרת להרחיב קשרים ומעגלים חברתיים, אבל חברי אמת לא ממש נמצא שם. זאת משום שתחזוק חברויות אמיתיות, בין אם ברשת או מחוצה לה, דורש הרבה זמן ואנרגיה. דנבר הסביר להאפינגטון פוסט: "יצירת חברות היא דבר יקר במונחים של זמן: על מנת לתחזק חברות צריך להשקיע זמן רב באדם, אחרת איכות החברות תפחת".

"זה לא אומר שהטכנולוגיה אף פעם לא תוכל לעזור לנו לקדם חברויות. טכנולוגיה שתאפשר לנו לדמות אינטרקציה אנושית יותר טובה אולי תעזור לנו יותר לשמר קשרים. כנראה שצריך לערב גם מגע ונראות משום שאלו מרכיבים מרכזיים באופן בו אנחנו מתקשרים זה עם זה ובכמה אנו מרגישים שקשר מספק אותנו".

דנבר מסכם בכך שהרשתות החברתיות אולי עוזרות לנו להשאיר מערכות יחסים "בחיים" אבל זה לא מספיק כדי למנוע מהם לדעוך עם הזמן ובלי מפגשים פנים מול פנים, חברויות כאלו מועדות לכישלון: "כשאדם צריך כתף לבכות עליה, הוא צריך כתף אמיתית. כתף וירטואלית פשוט לא עושה את העבודה. אם לא תעבדו על זה, חבר פייסבוק פשוט יהפוך באופן בלתי נמנע לסתם אדם שהכרתם פעם".

לכתף וירטואלית חדשה לבכות עליה פנו לפייסבוק של עדי רם