"הפרות נוספות של תנאי השימוש יביאו לחיסול החשבון שלך" – את ההודעה המאיימת הזאת קיבל השבוע אביב מזרחי מפייסבוק. מה הכוונה "נוספות", נוספות למה? שאלה טובה. בתחילת ההודעה כתוב "פוסט שהעלית מכיל תוכן שמפר את תנאי השימוש. ההודעה הזאת היא אזהרה". מה הפוסט שהכיל את התוכן הזה? מה התוכן? פייסבוק לא אומרת.

מזרחי נשלח לנחש את המידע הזה מבין אלפי הפוסטים שהעלה מאז שפתח חשבון פייסבוק, ואם לא ינחש נכונה, הוא יימחק מפייסבוק וכל המידע שפירסם ילך יחד איתו לבית הקברות של האינטרנט. מזרחי כותב בדיחות וקטעים סאטריים בעמוד שלו, וכן כותב כאן ב-NEXTER. בסוף השנה פירסמנו כתבה ביקורתית של מזרחי נגד החסימות השרירותיות של פייסבוק, לאחר שהוא וגולשים רבים נחסמו באופן אקראי על השימוש במילים "כושי" ו"קוקסינל" ומסיבות לא מוסברות אחרות.

חוסמת ומוחקת 

בשבועות האחרונים פייסבוק החלה שוב למחוק למזרחי ולאחרים פוסטים בלי להסביר מה לא בסדר בהם. בין השאר היא מחקה לגורי אלפי פוסט שבו הדבר הכי מחשיד היה קרדיט לצלם גיא כושי. על כך היא התנצלה, אבל זה לא היה המקרה היחיד. פייסבוק גם חסמה קישורים לאתר חדשות המדיה והפרסום "המזבלה", בטענה שהוא "לא בטוח". כששאלנו על כך את פייסבוק אמרו לנו שהם חוסמים אתרים שמכילים מידע פרטי על אנשים. כשביקשנו לדעת איזה מידע פרטי פורסם באתר, לא השיבו לנו. נצין לשם ההגינות שבעל האתר, דורי בן ישראל, אכן פרסם פרטים אישיים של בכירי פייסבוק בישראל - אבל באתר אחר, שנחסם כבר מזמן.

מזרחי אינו היחיד שקיבל הודעה כזאת. אהוד פורת, ממפעילי רשת העמודים פשפשוק בפייסבוק, נחסם מפייסבוק בחודש דצמבר האחרון. אז הוא קיבל הודעה לפיה "הגענו למסקנה שאינך זכאי להשתמש בפייסבוק. החלטה זו היא סופית". אלא שההחלטה לא הייתה סופית. חשבונו של פורת פשוט חזר בלי שום הסבר.

בהודעה יש תיבה שמזרחי התבקש לסמן, שבה הוא אומר שקרא את האזהרה, והוא התבקש להימנע מהפרות של תנאי השימוש בעתיד. איך הוא אמור לדעת מה ייחשב להפרה? אין שום דרך. פייסבוק יכולה להחליט שהיא תמחק את החשבון שלו, או של כל אחד מכם, בלי לתת שום הסבר או שום דרך להתגונן.

פנינו לפייסבוק לקבלת תגובה, אך החברה לא חזרה אלינו.