"הגענו למסקנה שאינך זכאי להשתמש בפייסבוק. החלטה זו היא סופית". את ההודעה הזאת קיבל אהוד פורת, אחד ממפיעילי פשפשוק - עמודי לוח מכירות וסטטוסים ויראליים בפייסבוק. "אתמול בלילה, החשבון פתאום דרש ממני להיכנס", אומר פורת בשיחה עם NEXTER, "וכשניסיתי קיבלתי את השגיאה הזאת".

עמודי פשפשוק מונים מאות אלפי חברים, ופורת מנהל עוד עמודים שלדבריו מגיעים ל-2 מיליון גולשים ישראלים בפייסבוק. "אני באמת בהלם, זו מכה רצינית", אומר לנו פורת ומספר שאינו היחיד שנמחק אמש.

פשפשוק
מושבת

שיקולי בטיחות ואבטחה

חשבונות אחרים הושעו בשבועות האחרונים לזמן מוגבל כי כתבו מילים כמו "קוקסינל" או פרסמו מתכון לעוגה כושית, אבל אפשר עדיין להגיע אליהם. ואילו חשבונו של פורת הושבת לגמרי, נעלם מפייסבוק ואי אפשר למצוא אותו כשמחפשים את שמו. כשפורת מנסה להיכנס דרך הסמארטפון או המחשב, הוא מקבל הודעה שהחשבון הושבת. 

אוקיי, נניח שהוא עשה משהו לא בסדר, אפשר לדעת מה? לא. אם לא מספיק שהוא הושבת ושההחלטה סופית, פייסבוק לא מסרה לפורת את הסיבה שהביאה לחסימת החשבון שלו. בעמוד שאליו הוא נשלח נכתב רק "לצערנו, משיקולי בטיחות ואבטחה, אין באפשרותנו למסור לך פרטים נוספים לגבי הסיבה להשבתת חשבונך".

פורת, כמו גולשים אחרים שמקבלים את ההודעה הזאת, פשוט נשלח באופן כללי לתנאי השימוש של פייסבוק בשביל לנסות ולנחש מה עשה לא בסדר. פייסבוק לא סיפרה לו את זה, אבל אחרי תחקיר גוגל התברר שיש עמוד שבו אפשר לערער על ההשבתה. פורת הגיש ערעור, אך טרם קיבל עליה התייחסות כלשהי.

פנינו לפייסבוק, אך טרם נמסרה ממנה תגובה.