לפעמים אתם מקללים, מתבדחים או סתם כותבים משהו שאילו הייתם אומרים בקול לא היה קורה שום דבר. אבל אתם עושים את כל זה בפייסבוק - ויבוא יום שבו החברה תחליט לחסום אתכם, לא להסביר למה, ולא תתן לכם אפשרות להסביר את עצמכם.

אבנר רסל ורז ציפריס, שנעקבים על ידי אלפי אנשים, ואיתם יותם זמרי ונעם פתחי, שנעקבים על ידי עשרות אלפי אנשים, נחסמו השבוע בזה אחר זה למשך חודש מהרשת החברתית. הארבעה נחסמו מפייסבוק בגלל מילה אחת: קוקסינל. במהלך היום נודע כי שניים נוספים נחסמו, אלחי הלמן, ונדב פריד - מנהל העמוד המאוד פופולרי חיילים מצייצים. פריד נחסם בעקבות סטטוס שכתב לפני 6 שנים, כאשר היה בכיתה י'.

קוקסינל, על פי ויקיפדיה, היא המילה הצרפתית לפרת משה רובנו. קוקסינל הוא גם שם הבמה של אמנית טרנסקסואלית צרפתייה שפעלה בשנות ה-60 וה-70. המילה קוקסינל נמצאת בשימוש לגיטימי בעיתונות משנות ה-70, ובסוף אותו עשור היא הפכה למילת גנאי לטראנסים וטראנסיות, או גברים שנתפסו כ"נשיים".

המילה קוקסינל היא גם צירוף של אותיות, שנכתב בפסקה הקודמת מספר פעמים בהקשרים אינפורמטיביים ולא פוגעניים, לפחות ככה אנחנו רוצים להניח.

מה ההקשר?

חלק מהנחסמים הניחו, בזמן הכתיבה, שההקשר הוא לגטימי ולא פוגעני. פתחי כתב "יש לי ת'רגעים האלה בעבודה שבא לי להגיד פשוט כוסעמעק כולם קוקסינלים להיכנס לחדר ולהירגע עם החדש של דלומי".

זמרי, בסטטוס שלו, מתאר בהגזמה שני חברים שמתארים גשם חזק בדאחקות מטופשות ואומר: "בקיצור שניכם קוקסינלים".

ציפריס לעג בהגזמה לכותרות בבלוג הבידור של עמרי חיון וכתב שבקרוב תעלה שם ידיעה על שר בכיר שנתפס בשירותים עם קוקסינל.

אצל רסל היה מדובר בדאחקה על פנינה רוזנבלום ואתר הדייטינג שלה, ועל השנאה של אירופה ל"קוקסינלים".

אפשר להתווכח על כמה השימושים שלהם פוגעניים אבל... לא. בעצם אי אפשר להתווכח, לפחות לא עם פייסבוק. הארבעה נחסמו באופן חד צדדי, בלי הזדמנות להסיר את הפוסט, לערוך אותו או לטעון כי הוא לגיטימי ונכתב במסגרת חופש הביטוי, ולקבל הזדמנות שנייה.

ציפריס, שעבר לפרופיל חלופי, כתב פוסט שמבקר את החסימה, ובו העלה השערה כי פייסבוק מריצה תוכנה שמחפשת את המילה "קוקסינל". לא חלפה שעה ופייסבוק הסירה גם את הפוסט הזה. ציפריס פרסם צילום מסך שלו, וביקר את המחיקה של הביקורת. גם הביקורת הזאת נמחקה כעבור מספר שעות, והפרופיל החלופי גם נחסם.

"פייסבוק היא דיקטטורה"

ציפריס וזמרי כבר נחסמו לא מזמן מפייסבוק. זמרי נחסם כי כתב את המילים "פלסטינים מטומטמים", ואילו ציפריס נחסם לאחר בדיחה על קלינטון שהתבססה על רבין.

"צוקרברג לא הנשיא שלי. וברצינות, חבל שהפלטפורמה שמייצגת יותר מכל את הדמוקרטיה החדשה היא חתיכת דיקטטורה ישנה", אומר יותם זמרי בשיחה עם NEXTER.

"זה מזכיר לי 'מבצע מלביש' של משטרה צבאית", אומר ציפריס. "פעם בכמה חודשים יוצאים למבצע ונותנים לחיילים דו"חות על גומיות בנעליים. באופן דומה, אחת לכמה חודשים פייסבוק יוצאת ל'מבצע מלביש' משלה וחוסמת משתמשים שהעזו להשתמש באיזושהי נקודת זמן בהיסטוריה במילים שהשימוש בהן שנוי במחלוקת". רסל אמר לנו כי ניסה לשלוח מייל ולערער על החסימה, וציין כי המילה בכלל לא נאמרה בקונטקסט שלילי.

"זה הזוי להעניש אותי על משהו שכתבתי בכיתה י'", אומר לנו פריד, "וזה לא מידתי". פריד מודה כי הסטטוס ההוא היה בוטה, אבל מזכיר שהיה יותר צעיר, ופחות פעיל בפייסבוק ולכן לא חשב שזה יגיע לכדי חסימה. עכשיו, הוא אומר, זה מונע ממנו לעבוד וגורם לאנשים שפונים אליו בפייסבוק לחשוב שהוא מסנן אותם.


מי דיווח על כולם?

שאלה נוספת שעולה היא התזמון: הסטטוסים נכתוב לפני שנה עד שנתיים אצל שלושתם - וכולם נחסמו במקביל בטווח של ימים ספורים על השימוש באותה מילה. האם מישהו ישב ונבר בעבר שלהם וחיפש על מה לדווח? האם פייסבוק הריצה בדיקה רוחבית על המילה הזאת והחליטה להתחיל לחסום את כולם אחד אחד?

חיפוש בפייסבוק אחר המילה "קוקסינל" מעלה סטטוסים שבהם יש שימוש פוגעני יותר או פחות ומצחיק יותר או פחות - אבל סטטוסים אלה לא הוסרו, והכותבים שלהם לא נחסמו.

קריאת תיגר מותרת - דברי שטנה אסורים

בתנאי השימוש שלה פייסבוק אוסרת מצד אחד על "דברי שטנה" ומצד שני מאפשרת "לקרוא תיגר על רעיונות", וכן מתירה "הומור, סאטירה או פרשנות חברתית". אלא שגם בהודעה למפרסמי הסטטוסים, וגם תמיד בתגובה לתקשורת, פייסבוק מסרבת לפרט מעבר לתנאי השימוש הללו.

התנאים הללו לא באמת עוזרים, אם אין לדעת מה נחשב דברי שטנה, מה קורא תיגר על רעיונות, מה פייסבוק תמחק, מתי היא תמחק את זה ומה היא תחליט להשאיר למרות שקיבלה דיווחים. יום אחד פשוט יכולים לחסום כל אחד ל-30 יום.

כתמיד, פנינו לפייסבוק לתגובה וביקשנו להבין למה נחסמו ארבעת הישראלים, ומה אנחנו יכולים ללמוד מהם לעתיד בשביל לא להיחסם. תגובת החברה טרם נמסרה.