ביטויים כמו "האח הגדול" נזרקים לאוויר כל יום בתקופה הזו, במיוחד כשאנחנו יודעים שגוגל, פייסבוק ושות' עוקבים אחרי כל פעולה שלנו ומטשטשים את הגבולות של מה שמכונה "פרטיות" בכל פעם מחדש. אבל כשרשויות החוק משתמשות באמצעים שעומדים לרשותן באופן לא חוקי כדי לפרוץ לפרופיל פייסבוק של אדם פרטי – פה הגבול כבר הופך לנקודה קטנה הרחק מאחור. זה בדיוק מה שקרה במשטרת מדינת ניו סאות' ויילס שבאוסטרליה, כפי שמדווח הסידני מורנינג הראלד.

חיות עושות טוורקינג (צילום: dailymail.co.uk)
מיילי סיירוס והטוורקינג | צילום: dailymail.co.uk

אחד השוטרים הבכירים במדינה, דניאל מוס, נהג לעקוב אחר הפעילות של משתמש בעל פרופיל סגור בשם ריס בראון, על ידי פריצה לחשבון פייסבוק של משתמש אחר. הוא עשה את זה במשך ארבעה חודשים. למה? כי אותו בחור העז להעלות תמונה עם עבודת פוטושופ גרועה, שבה מיילי סיירוס נראית כאילו היא עושה טוורקינג על שוטר ממשטרת ניו סאות' וויילס. התמונה הזו כנראה עצבנה את מוס, ואחרי שפלש לחשבון ועקב אחר הפעילות שלו, הוא עצר בחור בשם ריס ליאם הלווי שמתגורר בסידני והביא אותו לדין על ארבעה סעיפי אישום של העלבת שוטר.

התקרית אירעה ב-2013 וההאשמות נגד הלווי בוטלו בספטמבר האחרון בשל העובדה שהראיות נגדו הושגו במעקב משטרתי שנעשה שלא כחוק וללא צו בית משפט. במשטרה ניסו לטעון שהלווי היה חשוד עוד קודם והם רק רצו לפקח על הפעילות שלו.

שופט בבית המשפט בסידני כינה את המעשה של המשטרה "ראוי לגינוי" ועורכת הדין של הלווי, אנדריאה טרנר, הסבירה ש"אין שום הבדל בין חדירה של המשטרה לעמוד פייסבוק במשך ארבעה חודשים, לבין זה שאגנוב לשכן שלי את הדואר ואקרא אותו, בתקווה שיום אחד אמצא שם משהו לדווח עליו למשטרה". עכשיו המקרה הועבר לחקירה פנימית במשטרה.