בתחילת החודש נפוצה ברשת תופעה מטרידה במסגרתה גולשים הוסיפו בפייסבוק - לצד השם שלהם - את צמד המלים "מוות לערבים". הטרנד היה שכיח בעיקר בקרב גולשים צעירים ובני נוער - אך זלג גם לגולשים מבוגרים יותר. כעת, הודות ליוזמה של המרכז לאינטרנט בטוח, פייסבוק הסכימה להסיר פרופילים שיוסיפו כל הערה גזענית כזאת לצד שמם.

מוות לערבים בפייסבוק

ההחלטה על היוזמה התקבלה לאחר שנשלחו פניות רבות בנושא למרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט הישראלי. מנהלת המרכז, אורנה היילינגר, פנתה לנציגת פייסבוק באירלנד שעובדת מול ארגונים מוכרים כמו זה שהיא מנהלת וביקשה שהרשת החברתית תסייע בבלימת ההסתה שמגיעה משני הצדדים: גם נגד מי שכותב מוות לערבים וגם מי שכותב מוות ליהודים. בפייסבוק הסכימו כי אכן מדובר בתוכן פוגעני שבין כה וכה מפר את תנאי השימוש באתר - ועל כך יש להסירו.

בשלב זה יש שתי דרכים להתלונן על חשבון שבו מופיע הכיתוב הגזעני. דרך אחת היא באמצעות דיווח לפייסבוק עצמה. כלומר, הקלקה על כפתור ה-Report בעמוד הפרופיל הרלוונטי. עם זאת, מאחר שלא ברור תוך כמה זמן פייסבוק תגיב לדיווח - והאם בכלל תבין את מהותו (למרות הבטחותיה כי היא מעסיקה דוברי עברית), אפשר לבחור בדרך השנייה ולדווח באמצעות הקו החם של איגוד האינטרנט הישראלי במייל: safe@isoc.org.il או בטלפון:03-9700911. האיגוד ירכז את הדיווחים ויעבירם לגורמים הרלוונטים בפייסבוק, כשהם ממליצים לשלוח לא רק לינק אלא גם צילום מסך.

"על הציבור לדעת שיש מענה מיידי גם למקרי אלימות שמתרחשים בפייסבוק", מסרה היילינגר בהודעה לעיתונות. "כאשר אנו מדווחים לפייסבוק הם משתדלים להגיב במהירות ובמלוא הרצינות לכל תופעה חדשה של אלימות ברשת, וקיבלנו הבטחה שכל פרופיל המפר את תנאי השימוש, ובמקרה זה באמצעות הוספת האמירה המסיתה 'מוות ל..' יוסר".