שבוע לאחר שנרצח בשידור חי בפייסבוק, טוענת משפחתו של רוברט גודווין כי פייסבוק נכשלת לחלוטין בקיום הבטחתה לדאוג שתיעוד הרצח יוסר מהרשת החברתית.

לפי עיתון הסאן הבריטי, נכון לאתמול (ש') עדיין ניתן היה למצוא בחיפוש בפייסבוק את תיעוד הרצח. בסרטון נראה סטיב סטיבנס (37) מודיע כי מצא קורבן לרצח שהבטיח בשידור חי קודם שביצע כמה דקות קודם לכן ברשת החברתית. הוא פונה אל גודווין דרך חלון המכונית תוך ניפוף באקדחו ואומר: "אתה יכול להגיד ג'וי ליין? היא הסיבה שזה עומד לקרות לך". גודווין מנסה להסתיר את פניו מאחורי שקית פלסטיק, בה נהג לפי משפחתו לאסוף בקבוקי פלסטיק למחזור, ואומר: "אני לא מכיר מישהי כזו". מייד לאחר מכן לוחץ סטיבנס על ההדק.

היום (א') כבר לא הצלחנו למצוא את הסרטון, ומהכתבה גם לא ברור האם הסרטון שהיה זמין אתמול היה זה שהעלה סטיבנס עצמו או גרסה שהעלה גולש אחר. אך הסאן ומשפחתו של גודווין טוענים כי זו הוכחה שפייסבוק לא עושה מספיק כדי למנוע הפצה של הסרטון.

רוברט גודווין ג'וניור, בנו בן ה-48 של הנרצח, אמר לעיתון כי "אני פשוט לא מבין למה הם לא הסירו את זה. אני לא יודע מה התהליך כדי להסיר את זה. אני רק רוצה שהווידאו הזה ייעלם. אני נאלץ לחיות את זה מחדש כל יום. זה כל כך קשה לקבל את התזכורת התמידית הזו למשפחה שלי ולכל האנשים שהיה איכפת להם מאבא שלי ויש להם אהבה בליבם. זה פוגע בנו".

עם זאת, יכול להיות שפייסבוק לא אשמה כאן. אמנם, בשבוע שעבר כבר הודתה החברה כי היא צריכה להשתפר במציאת, סינון ודיווח על מקרים כאלה. אך באותה נשימה היא גם ציינה כי חלק מהשיתופים של הסרטון נחשבים בעיניה ובעיני האלגוריתם שלה לגיטימיים - כמו למשל גרסאות מצונזרות שהועלו על ידי כלי תקשורת. הבעיה היא שבגלל שהאלגוריתם מונחה שלא להסיר עותקים לא מדויקים של הסרטון כדי למנוע הסרת דיווחים תקשורתיים בנושא, יכולים גולשים להעלות וריאציות של הסרטון - למשל, מוקטן לחלק מהמסך כשסביבו מסגרת, או כשלידו נראה "פרשן" יוטיובר שמסביר את דעתו - ובמקרה כזה גם אם הסרטון לא מצונזר הוא לא יימחק. השאלה היא עד כמה אפשר להקפיד על הסרה של כל סרטון שמראה חלק מסרטון אחר שצונזר בלי להגזים.