איך אפשר להחליט מי יראה את התמונות שלכם בפייסבוק? ואת הלייקים והתגובות? ואילו פרסומות יוצגו לכם? הגדרות הפרטיות של פייסבוק אמורות לאפשר לכם לשלוט על כל זה - אבל הן כל כך מסובכות שכמעט לאף אחד אין כוח להתעסק איתן. עכשיו פייסבוק מודה שההגדרות האלו מסובכות מדי - אבל במקום פשוט לפשט אותן, היא בחרה להשאיר אותן מפוזרות במקומות שונים ומשונים, ולהעלות מדריכים לשימוש בהן.

בעמוד "יסודות הפרטיות" החדש, בניגוד למה שאפשר לצפות משמו, אין שום אפשרות לשלוט על יסודות הפרטיות. במקום זה, הוא כולל 32 מדריכים ב-44 שפות, כולל עברית. פייסבוק קוראת להם "אינטראקטיביים". מה זה אומר? אין לנו מושג, כי רובם המוחלט של המדריכים הם בסך הכל רצפי אנימציות GIF שמראות צעד אחר צעד על מה ללחוץ כדי לבצע פעולה כמו לשנות הגדרות פרטיות של פוסט. רק בכמה מדריכים בודדים, אחרי ההדגמות המונפשות, יש גם קישורים לעמודים הרלוונטיים בהם נמצאים הדברים שצריך לעשות.

מצפייה במדריכים ניתן להבין שפייסבוק לא חושבת שיש בעיה בכך שהגדרות הפרטיות מפוזרות באתר, כל אחת במקום אחר. מבחינתה זה הגיוני, והמענה שלה לתלונות גולשים על הסיבוך, במקום שינוי, הוא שיעור פרטי נוסח כיתת מב"ר. זה אמנם עדיף על כלום, אבל עוד יותר טוב היה אם החברה היתה טורחת למקם לפחות את רוב ההגדרות האלו במקומות הגיוניים.