הסעירה את מערכת החינוך. ספיר סבח (צילום: חדשות 2)
"כבוד גדול בשבילי שמיכאל בן ארי מארגן בשבילי אירוע". ספיר סבח | צילום: חדשות 2

ספיר סבח, התלמידה מקרית טבעון שהפכה לאישיות ציבורית לאחר ששלחה לשר החינוך תלונה על המורה אדם ורטה, לא ציפתה מן הסתם את עצמת התגובות לפרשה. מהצד הימני של המפה היו מי שהכתירו אותה כאבירת הדמוקרטיה, בעוד מהצד השמאלי היא זכתה לקיתון ביקורת קטלני.

בעקבות הדומיננטיות של הקולות משמאל, החליטו אוהביה ומוקיריה של סבח, ובראשם  ד"ר מיכאל בן ארי, חבר כנסת לשעבר מטעם סיעת ה"איחוד הלאומי", לערוך לכבודה אירוע הוקרה.

האירוע שהיה אמור להיערך בקריית טבעון, נקבע ליום ראשון הקרוב (9 בפברואר), ושלשום נפתח עבורו איוונט בפייסבוק. רק שהמגיבים מימין ומשמאל, שגילו את העמוד והפיצו אותו, הפכו אותו  לזירת היאבקות. 

מיכאל בן ארי בלשכתו (צילום: עודד קרני)
"כהניסט ומסית". ד"ר מיכאל בן ארי | צילום: עודד קרני

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק

הגולש נעם שמואלי כתב: "במהלך הערב האורחים מוזמנים לעלות לבמה לנאום בזמן שספיר תשתיק אותם בלי סיבה". מיכאל דונבסקי שאל "מישהו יכול לתת לי המלצות למוטיבים הכי מוסריים בעולם להביא איתי?", ונענה על ידי השחקנית שרית וינו-אלעד: "בטח. ספיר תכף תעלה לשידור ותודיע". טל משיח לא נתנה לזה לעבור בשקט והקדישה לוינו-אלעד שיתוף של כתבה על התנחלויות בערוץ 10 בה מתנגן שיר הנושא של הסדרה "הבורגנים", אותו שרה וינו-אלעד. רן לזרוני התלהב: "אני כ"כ מתרגש! יוצאים אח"כ לחגוג בכפר הערבי הסמוך עם פעולת תג מחיר ושריפת עצי זית?"
אפי דריישנר תהה: "תגידו, זה אירוע המשך לאירוע של אין ימנים מצחיקים?"

יפתח חוצב לא הסתפק בהשתלחות בסבח ובנה לאירוע לו"ז היתולי שלם, שיורד על כל איש ציבור ימני שניתן להעלות על הדעת:

לו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"מתן במה להתבטאויות כהניסטיות פוגעניות הגובלות בהסתה" 

השיא הגיע כאשר מועצת קרית טבעון פעלה לביטול ערב ההוקרה, זאת בגלל שעל פניו נראה כאילו מדובר בערב שיתן במה ל"התבטאויות כהניסטיות פוגעניות הגובלות בהסתה". 

ד"ר בן ארי מצידו הודיע בעמוד הפייסבוק שלו כי הם "נוקטים בצעדים משפטיים" כנגד ההחלטה של המועצה. 

בינתיים, נחסמו רבים משליחת תגובות בדף האירוע והמגיבים הימנים הביעו מפח נפש מהתגובות הציניות משמאל, אך שמרו על איפוק ונמנעו מתגובות מוגזמות. במקום זאת הם התרכזו בהבעת הזדהות וניסיונות למצוא טרמפים לאירוע.

ספיר סבח מסרה בתגובה: "כבוד גדול בשבילי שמיכאל בן ארי מארגן בשבילי אירוע כזה ושינכחו בו אנשי צבא. אני כבר ממש לא מתרגשת ממה שאנשים אומרים. בהתחלה הייתי קוראת את הטוקבקים אבל כבר אין לי זמן לעקוב אחרי כל מה שמתפרסם עלי".

היא ציינה את רם כהן, מנהל בית ספר שתמך בזכותו של המורה אדם ורטה להביע את דעתו אך לא הסכים לקבל לעבודה מורה מתפוח בשל מה שהגדיר כחשש שתנחיל לתלמידים את דעותיה הימניות. "הוא סותר את עצמו. מבחינתי, השמאל משחק משחק ואני לא עושה שום דבר כדי לרצות אף אדם. הלכתי עם האמת שלי ואנשים מאמינים באמת הזו ובגלל זה אני מקבלת המון תמיכה. אני עומדת מאחוריה ולא חוזרת בי".

ממועצת קרית טבעון נמסר בתגובה: "מועצת קרית טבעון פעלה לביטול האירוע במרכז שלהב"ת אותו יזם ד"ר מיכאל בן ארי.
אנו לומדים מתכני המודעה המזמינה לאירוע, כי לכאורה מדובר במתן במה להתבטאויות כהניסטיות פוגעניות הגובלות בהסתה ועלולות להוביל להתלהמות והתלהטות יצרים מיותרת. אדם ורטה אינו בוגד! אנו רואים בו אזרח נאמן ומורה משובח. היו חילוקי דעות וורטה הודה ששגה בשיקול דעתו. ורטה ממשיך ללמד בביה"ס מתוך הבנת הרגישות בה רצוי לנקוט בבואו לטפל בנושאים רגישים. יש מקום לקשת רחבה של עמדות, גם כזו של ספיר סבח, פלוני ראשי להביע את דעותיו ויש דרך לשכנע. לצערנו, כפי שההזמנה ערוכה, ניתן להבין כי היא לכאורה מעודדת אלימות ולזה אנו מתנגדים! כבר ראינו בעבר לאן הסתה עלולה להוביל ואנו לא ניתן לזה יד. על כן כאמור, האירוע בוטל". 

 ד"ר בן ארי מסר בתגובה: "כאילו היינו צריכים עוד הוכחה לבריונות של השמאל. ששומרים את חופש הביטוי רק לעצמם וסותמים את הפה באלימות אופיינית, לכל מי שלא רוקד לפי החליל שלהם. הטקס היה אמור להיות מינורי ובמקום סגור. לתת תמיכה ציבורית לספיר סבח מאנשי ציבור וקצינים בכירים במילואים. ההשתוללות של ראש המועצה בקרית טבעון מוכיחה שוב את הסלקטיביות של חופש הביטוי". 

עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח מסר: "רשות מקומית אינה רשאית לבטל אירוע רק בשל הסתייגות מתכניו. בניגוד לדברים שפורסמו בשם ראש מועצת קרית טבעון, ההזמנה לאירוע, על אף הטון המתלהם, איננה הסתה לאלימות. אכן, הכרזה יוצאת נגד חופש הביטוי של אדם ורטה ושל מחנכים אחרים ונגד זכותם של התלמידים להיחשף למגוון של דעות. אבל אין בכך כדי להצדיק השתקה של מארגני הכנס ויש לאפשר להם להתבטא בסגנון שבו בחרו". 

>> משחק השתייה המקוון שהרג שני צעירים

>> המשחק הגרוע שהדיח את קנדי קראש מצמרת ההורדות