אישה מסתכלת במחשב - טיפים לפייסבוק (צילום: istockphoto)
מה? אפשר לקבוע מי יראה את הסטטוסים שלי? למה לא אמרתם לי את זה לפני הפדיחה עם אמא שלי | צילום: istockphoto

אם אתם משתמשי פייסבוק ותיקים, אתם בוודאי מכירים כבר מזמן כל מיני טריקים, סודות ושפצורים קטנים שיכולים לשפר בצורה מהותית את חווית השימוש בפייסבוק – מהדרך שבה מתקשרים עם החברים ועד ניהול הפרטיות. אך העניין עם הרשת החברתית הענקית הזו הוא שבדרך כלל קשה מאוד לדעת הכל; כי למרות הממשק הנוח והתפריטים הברורים, תמיד תהיה איזו אופציה חבויה או אפשרות נסתרת שתחמוק מעיניכם. למרות שמדובר בטריקים קטנים בדרך כלל, הם בהחלט יכולים לעשות את כל ההבדל. אז עשינו בשבילכם את העבודה ואספנו מספר דברים שאולי לא ידעתם שאפשר לעשות בפייסבוק – ובהחלט שווה להכיר.

1. להגיב לסטטוס באמצעות המייל

מקבלים התראות לתיבת הדוא"ל בכל פעם שמישהו מגיב לכם לסטטוס? אפשרות חדשה לגמרי, חמה מהתנור, מאפשרת לכם להשאיר תגובה משלכם ישירות מהמייל, גם בלי להיכנס ממש לפייסבוק. כל מה שצריך לעשות זה Reply (השב) למייל המבשר לכם על ההודעה החדשה. התגובה שתכתבו במייל החוזר יופיע מיד מתחת לסטטוס בפייסבוק, כמו כל תגובה רגילה.

2. להציג חברים מועדפים בפרופיל

כידוע, בעמוד הפרופיל מופיע תמיד אוסף אקראי ומשתנה של תמונות החברים שלכם. אם אתם מעדיפים להציג מבחר קבוע של חברים נבחרים בפרופיל, אין בעיה: לחצו על אייקון העיפרון בחלק העליון של תיבת ה-Friends (חברים). תחת האפשרות Always show these friends (הצג חברים אלה תמיד) ניתן לקבוע אילו מחבריכם יוצגו בפרופיל שלכם בקביעות.

3. לקבוע מי יוכל לראות את עדכון הסטטוס

אם בין החברים שלכם נמנים גם אנשים שאתם לא תמיד רוצים שיראו כל מה שאתם עושים ומפרסמים בפייסבוק, כמו למשל ההורים או הבוס בעבודה – אז קודם כל, תנחומינו. אבל אל ייאוש: בכל פעם שאתם מפרסמים סטטוס בפייסבוק, ניתן לקבוע בדיוק מי יוכל לראות אותו, וחשוב מכך – מי לא.

כשמתחילים לכתוב סטטוס חדש, מופיע מתחת לתיבת הטקסט אייקון קטן בצורת מנעול. לחיצה עליו תפתח תפריט ובו אפשרויות שונות לקבוע מי יוכל לראות את העדכון. לחצו על Customize (התאמה אישית) ובחלון שנפתח ניתן אפילו לבחור אנשים ספציפיים שלא יוכלו לראות את אותו עדכון סטטוס מסוים. אופציה יעילה אם למשל אחיכם הקטן בפייסבוק, ואתם מתכוונים לפרסם משהו שלא ממש מתאים לילדים.

4. לקבוע הגדרות פרטיוּת ספציפיות

פייסבוק facebook (צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL)
אם תסתכלו בזכוכית מגדלת, אולי תגלו עוד כמה דברים | צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL

פייסבוק זה לא המקום המתאים למי שמי שקנאי מאוד לגבי הפרטיות שלו. רק לאחרונה שינתה הרשת החברתית את כללי הפרטיות שלה, כך שלפי ברירת מחדל הפרטים והעדכונים שלכם חשופים לכל באי פייסבוק – ואף לכלל הגולשים באינטרנט. אז אם לא עשיתם זאת כבר, חשוב מאוד להיכנס להגדרות ולשים לב למי בדיוק יש גישה לפרופיל שלכם, לפרטים האישיים, לתמונות ולעדכונים שלכם.

רחפו עם העכבר מעל תפריט ה-Settings (הגדרות) בחלק העליון של המסך, ובתפריט שנפתח בחרו Privacy Settings (הגדרות פרטיות). זה המקום לבדוק את מצבכם ולוודא שאתם לא חשופים לכל העולם: ב-Profile Information (פרטי פרופיל) תוכלו למשל להגביל את מי שיוכל לצפות בתמונות שלכם או לקרוא את הפוסטים שלכם; ובתפריט Search (חיפוש) תוכלו להחליט אם אתם רוצים שהפרופיל שלכם יוסר מהאינדקס של גוגל וכך גולשים אקראיים לא יוכלו למצוא אתכם במנוע החיפוש. הקדישו לכך מספר דקות, זה שווה את זה.

5. להסתיר עדכונים מאנשים מסוימים

יש לך חבר קרצייה שלא מפסיק לפרסם שטויות? נפרדת מחברה שלך ולא בא לך לשמוע ממנה יותר? ניתן להסתיר אנשים מסוימים שאתם לא מעוניינים לשמוע מהם, כך שעדכוני הסטטוס שלהם לא יופיעו בעתיד בזרמי הFeed- (עדכוני החדשות) המרכזיים. רחפו עם העכבר על עדכון סטטוס של חבר לא רצוי, ולצידו תופיע אפשרות Hide (הסתר). לחצו עליה, והעבודה נשלמה. התחרטתם? שינויים ניתן לבצע בתפריט Edit Options (ערוך אפשרויות) שמופיע בתחתית ה-Feed.

6. לחסום בקשות חברות סדרתיות

אם נתקלתם בזר מטרידן או סתם יחצ"ן שמנסה לצרף אתכם לחברות שוב ושוב למרות הדחייה שלכם - האופציה החדשה הזו תעזור לכם לחסום אותו אחת ולתמיד. לאחר לחיצה על Ignore (התעלם) מבקשת החברות, תופיע באותה שורה אפשרות שנקראת Mark as Don't Know (סמן כלא מוכר). מעתה פייסבוק ידע כי אינכם מכירים את אותו אדם, ובקשות חברות נוספות ממנו לא יופיעו בעתיד.

7. להגדיר גישה נוחה לאפליקציות

רואים סימן "+" כחול, המופיע בשורת הלשוניות מתחת לשם שלכם בחלון הפרופיל, ממש ליד לשוניות ה-Wall (קיר) וה-Info (מידע)? לחיצה עליו תאפשר לכם להוסיף לשורת הלשוניות אפליקציות המועדפות עליכם (הערה לאיכרים החובבים: יש עוד אפליקציות בעולם חוץ מפארמוויל), וכך לאפשר גישה נוחה יותר אל האירועים שלכם, לווידיאו, מוזיקה, לינקים, אפליקציות נוספות ו... נו טוב, גם לפארמוויל.

8. לשתף דברים מעניינים בקלות

זוג מבוגרים מול המחשב - טיפים לפייסבוק (צילום: lisafx, Istock)
תראי איזה יופי, חמדה'לה, אפשר לשתף את כולם בסרטון ריקודי העם שלנו | צילום: lisafx, Istock

אוהבים לשתף בפייסבוק תוכן שנתקלתם בו באינטרנט, כמו סרטונים מצחיקים או כתבות מעניינות? הנה עוד דרך טובה וקלה לעשות זאת: לחצו על תפריט ה-Application (יישומים) שבסרגל הממוקם בתחתית המסך. כעת היכנסו לדף ה-Links (קישורים), בו תוכלו לראות בצד ימין כפתור אפרפר בשם Share on Facebook (שתף בפייסבוק). גררו את הכפתור לסרגל המועדפים שלכם בדפדפן. מעכשיו יהיה הלינק הזה קבוע במועדפים שלכם, ובכל פעם שתתקלו בדף באינטרנט שאתם רוצים לשתף עם חבריכם, רק לחצו עליו והתוכן יפורסם מיידית בפייסבוק.

9. להסתתר מאנשים מטרידים בצ'אט

מדובר באופציה מצוינת עבור מי שאוהב להיות זמין בצ'אט בפייסבוק – אך כבר אין לו כוח לחברים מסוימים שנוטים להציק וליזום שיחות מטרידות בזמנים לא נוחים. אז אם אין לכם כוח לאנשים האלה אך אתם לא רוצים להתנתק לחלוטין מהצ'אט – זה בשבילכם: אפשר ליצור רשימות קבועות של חברים בצ'אט, ובמידת הצורך להסתתר רק מהם על ידי מעבר למצב "לא מקוון".

פתחו את חלון הצ'אט, ובחלק העליון לחצו על Friend lists (רשימות חברים). כעת העניקו לקבוצה שלכם שם, כמו למשל "משפחה", "חברים מהעבודה", "אנשים שאין לי כוח אליהם" וכן הלאה. אפשר להוסיף אליה חברים בשני דרכים: לגרור חברים מהצ'אט ישירות לרשימה, או ללחוץ על edit (עריכה) ליד שם הרשימה, ואז לבחור שמות שיהיו חברים בה. הרשימות החדשות יופיעו בחלון הצ'אט, ולידן כפתור חיווי: ירוק אומר שאתם במצב מקוון – כלומר זמינים לצ'אט עבור האנשים ברשימה. אפור אומר שאתם לא. פשוט וקל.

10. להשבית את החשבון שלכם

מקלדת - טיפים לפייסבוק (צילום: mattjeacock, Istock)
מוכנים לנסות את כל הטיפים? אל תשכחו לפצוח בריקוד הפייסבוק כשאתם מסיימים | צילום: mattjeacock, Istock

כן, אפשר לעשות גם את זה. אם נמאס לכם כבר מפייסבוק, תמיד אפשר להתנתק ממנו: לחצו על Settings (הגדרות). האפשרות האחרונה בחלון שנפתח תהיה Deactivate Account (השבתת חשבון). מכאן הדרך לחופש מהרשת החברתית קצרה. שימו לב, פייסבוק ינסה לגרום לכם לרגשות אשם בשל עזיבתכם, ואף יבשר כי חבריכם "יתגעגעו אליכם" אם תעזבו. אך אל תירתעו! היו חזקים מול ניסיונות המניפולציה הפייסבוקאיות.

אגב, אם התחרטתם, אין בעיה – כל המידע שלכם, כולל תמונות וחברים נשמרים ברשת, כך שאם בעתיד תחליטו לחזור לעניינים החשבון שלכם יופעל מחדש כאילו מעולם לא עזבתם (אם בכל זאת אתם רוצים לעזוב באופן סופי ומוחלט, נסו את מכונת ההתאבדויות החברתית).

>> איך להתחיל עם בנות בפייסבוק? מדריך
>> לכל הכתבות במדור