בתחילת השבוע הוכרזו הזוכים בפרס מפעל הפיס על שם לנדאו. מתוך 12 הזוכים, שם אחד הצליח לעורר את זעמם של גולשים רבים ברשת. מדובר במשורר והסופר יצחק לאור, שיקבל את הפרס בתחום השירה, ואיתו מאה אלף שקל. 

ההכרזה כאמור עוררה תגובות רבות, ובהן איומים לבטל את המינוי למפעל הפיס. הסיבה? נגד לאור הצטברו האשמות על הטרדות ותקיפות מיניות. לפני ארבע שנים אף שודר על כך תחקיר של נסלי ברדה בתכנית "המקור", שהציג עדויות על מגוון עבירות שביצע לכאורה. 

לאור מעולם לא נחקר, לא נשפט ולא הורשע. אך המוני גולשים דורשים לבטל את הפרס. במקביל, בימים אלו מתארגנת הפגנה שאמורה להיערך ביום הענקת הפרס. 

"כולם יודעים מי זה לאור"

הוועדה שבחרה את לאור מורכבת משלושה שופטים: יהושוע סיימון, עמינדב דיקמן וגילית חומסקי. בנימוק בחירתם בלאור כתבו שלאור הוא "מן הבולטים במשוררים שהופיעו בזירת השירה העברית בשלושת העשורים האחרונים". עם זאת, הבחירה בו לא נעשתה פה אחד. 

מערכת "חי בלילה" יצרה קשר עם חומסקי, האישה היחידה בחרה השופטים - ומי שהתנגדה באופן גלוי להענקת הפרס ללאור. הבוקר, חומסקי אף העלתה סטטוס בו התייחסה לנושא וכתבה: "התנגדתי להחלטה זו, חד משמעית וללא סייג. סברתי שהבחירה בלאור שגויה, שירית ומוסרית. נטען נגדי שלאור מעולם לא הורשע (מה שנכון), וכי השיפוט הוא על יצירתו ולא על אישיותו. הבהרתי שהבחירה נכפית עלי בניגוד לרצוני, שאיני עומדת מאחוריה ולא אגבה אותה".