"חייכתי ורשמתי שאני מקווה שאף איש ימין לא נפגע"
"אולי הצפונבונים של תל אביב יתחילו להתעורר"
"מקווה מאוד 4 פצועים קשה הם שמאלנים"
"צריך להוציא חוק נגד השמאל עוד לפניי הערבים חייבים להעיף אותם מהארץ"
"והנה...שוב מנפצים לתל אביבים את הבועה שהם חיים בה...פעם אחר פעם...והבוהמה הזאת עדיין לא רוצה ללמוד שאסור לישון עם האויב"

אם שוטטתם ביממה האחרונה בפייסבוק, ייתכן שנתקלתם בפוסטים כאלה ואחרים על הפיגוע במרכז שרונה, בו נרצחו אמש 4 ישראלים. רוב הסטטוסים היו דיווחים ממקום האירוע בזמן אמת, ואנשים שחיפשו אחד את השני לראות אם הם בסדר, וכמובן כאלה שקראו להוציא להורג את המחבלים ולהכתיר את החייל אלאור אזריה שהוציא להורג מחבל פצוע כגיבור. אך פיגוע שהתרחש בלב מרכז קניות תל אביבי, פתח גם את הדיון הפוליטי של ימין שמאל וגרר תגובות קיצוניות.

ברשת ניתן היה לראות תגובות כמו אלו המצוטטות למעלה, שהתייחסו להשתייכות הפוליטית של התל אביבים בכלל ושל הנרצחים בפרט, שאמרו בפירוש שמגיע לתל אביבים ולשמאלנים, או שהגיע הזמן ש"ירגישו את הפחד".

והתגובות ממשיכות

"בן של זונה,חבל שזה לא הוא היה שם במקום....", נכתב על ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, "פח אשפה שמאלן יאאלה תזדכה על הציוד ועוף לנו מהעיניים,אתם המסיטים והבוגדים,ימח שמכם"
"אזור הסינימטק מפוצץ בשמאלנים.. סתם למי שלא יודע וזה. וואו איזו רעבה אני ביי בנתיים"
"תוצאה של מצעד התועבה"
"איפו אותם זבלים שהניפו לפני שבוע דגלי פלסטין - השמאל צלם ושוברים שתיקה שאלוהים יכה בכם אמן"
"מישהו מאותם שמאלנים כיוון את הבן זונה הזה למקום שאין בו שמאלנים....הכל אצלם מתוכנן....גם אני אהיה מאושר אם רק הם יהיו הנפגעים מהיום כולל..."
"שיעשו מגה פיגוע בהומואים השמאלנים המשתרכים אחריהם בהפגנותיהם וההולכים לתמוך בהם ולעודדם.ומייעצים להם כל העת כיצד יוכלו לפגוע ולהזיק לנו".
"אוף המחבלים האלה", הוצמד ציטוט מומצא לזהבה גלאון, "מה! הם לא מבינים שתל אביב מחוץ לתחום?!!"

 

חברת הכנסת מרב מיכאלי שחררה סרטון בו היא עונה למגיבים הקיצוניים:

 

כמה זה משמעותי?

חלק מהציטוטים הללו הופיעו בעמודי פייסבוק של פעילי ימין, וחלק כתגובות לסטטוסים אחרים על הפיגוע. אבל כמה משמעותי גל התגובות הזה נגד שמאלנים ונגד תל אביבים?

"כמעט ולא נרשמת שמחה לאיד של ה'תל אביביים' או 'השמאלנים', שמגיעה יחד להיקף זעום של 1:250 שיחות", אומר ל-NEXTER רביב טל, מנכ"ל Vigo - חברה שעוסקת במחקר שיח ברשתות חברתיות, "לשם ההשוואה לאחר הפיגוע בפריז נרשמה שמחה לאיד בכל פוסט חמישי (פי 50!) ולאחר הפיגוע בבריסל נרשמה שמחה לאיד אף גבוהה יותר (ביותר משליש מהשיח)".

הוא אומר גם כי למעלה מ-30 אלף פוסטים עלו במדיה החברתית ביממה האחרונה סביב פיגוע הירי בשרונה. לפי הניתוח שערכה החברה, 80% מהגולשים מעבירים דיווחים חיים, עדכונים, תמונות וסרטונים מהשטח. בשעתיים הראשונות לפיגוע נכתבו למעלה מ-10,000 פוסטים (3 פוסטים בכל שנייה). עוד הוא אומר כי 20% מהשיח מתנהל בזירה הפוליטית: הרוב המוחלט של הגולשים (89%) סבורים כי תגובת הקבינט היתה רכה מדי וכי יש מקום לתגובה חריפה יותר כנגד פיגוע במרכז העיר.

"בצל המחסור במידע מנסים אמצעי התקשורת המערכתיים לספק סיפורים מעניינים ולהגדיל לא פעם תופעות איזוטריות וכמעט זניחות בשיח. היום ראינו את זה בעשרות ציטוטים שונים של אותם 2-3 פוסטים שנכתבו כנגד התל אביביים, שנכללו תחת ההגדרה של מיעוט קיצוני וזניח", אומר טל.

"ראוי דווקא לשבח את הישראלים שמגלים סולידריות ואמפתיה, דואגים זה לזה ומתעלים את השיח למקומות שמעבר לעמדות הפוליטיות, בדיוק כפי שראינו השבוע בשיח נרחב יותר על הקמפיין של 'יהודה הישראלי', 'מצעד הגאווה' ועוד".