צילום העירום שצונזר מפייסבוק
צנזר אותי כמו אחת מהבחורות הצרפתיות שלך. הצילום שפייסבוק הסירה

למשטרת הצניעות של פייסבוק כנראה עדיין לא נמאס לחטוף ביקורת בנוגע למדיניות הקפדנית מדי של הסרת "תמונות עירום". אחרי שהסירה טורסו מקועקוע של אישה שעברה כריתת שדיים בעקבות סרטן, את התינוק העירום מהאלבום של נירוונה ואפילו תמונת מרפקים - מגיע תורה של תמונת אמנות. 

עם ובלי צנזורה - נקסטר גם בפייסבוק

המוזיאון הצרפתי Jeu de Paume, העלה לעמוד הפייסבוק שלו תמונה של הצלמת לורה אלבין גוילוט. פייסבוק, שזיהתה את התמונה העירומה, לא נשארה חייבת, חסמה את העמוד של המוזיאון למשך 24 שעות ומחקה את התמונה.

בעקבות החסימה, אנשי המוזיאון העלו את התמונה מחדש (הפעם בגרסה מצונזרת) וצירפו פוסט ציני עם המסר: "לא נפרסם יותר תמונות עירום, אפילו אם אנחנו מאמינים שהערך האומנותי שלהן גבוה ושאינן מהוות סכנה להיחשב כפורנוגרפיה".

מרת'ה גילי, המנהלת של המוזיאון אמרה לאתר הצרפתי Liberation: "מאחורי כל זה עומד פונדמנטליזם מיושן, סוג של קיצוניות דתית שלא סובלת עירום של אישה". היא הוסיפה: "מעכשיו, במקום לפרסם תמונות עם יצירות אמנות שכוללות עירום, פשוט נתאר במילים את מה שרואים ביצירות האלה. ואתם תראו שזה ייראה לאנשים הרבה יותר שערורייתי". 

זו אגב לא הפעם הראשונה שמוזיאון אמנות צרפתי מסתבך עם פייסבוק. מרכז התרבות הפריזאי, פומפידו, עבר חוויה דומה עם התמונה "אמה" של האמן ג'ראלד ריכטר. בתמונה רואים אישה עירומה שיורדת במדרגות. התמונה הוסרה מפייסבוק, בגלל העירום, אבל אז אנשי המרכז התלוננו וטענו כי מדובר בציור ולא צילום והרשת החברתית חזרה בה והעלתה את התמונה מחדש.

אותו מוסר כפול של פייסבוק שמאפשרת צילום של עירום אבל לא צילום אמנותי, שוב מתעורר לאורך הדיווחים על המקרה הזה ברשת, במיוחד בקהילת האמנות שסובלת מהסטנדרט המוזר הזה לא מעט. 

>> האחות "דיגמנה" לצד גופה, העלתה לפייסבוק והסתבכה

>> ובכלל: למי בכלל אכפת מפייסבוק?