סטטוס הפייסבוק של מיכאל בן ארי (צילום:  Photo by Flash90)
הסטטוס של בן ארי | צילום: Photo by Flash90

האם מיכאל בן ארי עבר על החוק וקרא להסתה נגד ח"כ חנין זועבי בעמוד הפייסבוק שלו? משרד המשפטים אישר לנקסטר כי תכני עמוד הפייסבוק של ח"כ בן ארי הגיעו לידיו וכי הוא בודק את השאלה הזאת בימים אלה.

ביום ראשון השבוע פירסם בן ארי פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, ובו תמונתה של חברת הכנסת חנין זועבי שכללה כותרות מהעיתון שעסקו בה, ולצדן הכיתוב "מה לדעתכם צריך לעשות לח"כ זועבי?".

"להתנקש?", "אני רוצה שהיא תסבול עד שהיא תתחנן למות", "הוצאה להורג לראשונה בהיסטוריה על ידי הממשלה", "לשלוח אותה לתא הכלא של בני סלע שיאנוס אותה" - אלה רק חלק מתוך 700 התגובות שנכתבו לפוסט, חלקן הגדול כוללים איומים מפורשים לאלימות ורצח. התגובות נכתבו מפרופילים של משתמשים מזוהים בשמותיהם ובתמונותיהם.

בן ארי לא רק שלא מחק את התגובות הקוראות לאלימות, אלא התגאה בהן והעלה בעמוד שלו כתבה בעניין: "בוואלה מזועזעים מהשנאה של היהודים הטובים, לנציגת האויב היושבת בכנסת. ואתם?"

חנין זועבי (צילום: חדשות 2)
"להזריק לה נפט לווריד" | צילום: חדשות 2

לח"כ מיכאל בן ארי, שמתמודד על מקום בכנסת הבאה מטעם ממפלגת "עוצמה לישראל", עמוד פייסבוק פעיל מאוד עם יותר מ-14 אלף אנשים רשומים, בו הוא נוהג לפרסם מידי יום סטטוסים המבטאים את השקפת עולמו הימנית קיצונית.

במשרד המשפטים אישרו למערכת נקסטר כי הם בודקים חשד לעבירה על החוק מצד בן-ארי. על אף שלא בן-ארי כתב את ההמלצות לנקיטה באלימות נגד ח"כ זועבי, יצטרכו במשרד המשפטים לבחון מספר סוגיות משפטיות חדשות יחסית, ובהן - האם הפוסט המקורי של מיכאל בן ארי נחשב לדבר הסתה, ואיזו אחריות יש לו, אם בכלל, לתגובות שכתבו אחרים בעמוד שלו. התגובות המדוברות פורסמו על ידי אוהדיו בעמוד הפייסבוק שלו לפני כשלושה ימים, והן כוללות תוכן של הסתה וקריאה לאלימות, שעל פניו מהווה עבירה פלילית.

"ח"כ מיכאל בן-ארי נושא באחריות למחוק את הדברים", אומר עו"ד אביב אילון, מומחה לטכנולוגיה ולמשפט. "יש לו ולפייסבוק עצמה אפשרות למחוק פוסטים. השליטה בעמוד היא שלו או של מי שמפעיל אותו. אם הוא מעלה כזאת שאלה, חזקה עליו שידע באופן סביר שמישהו עלול לכתוב דברים שאינם עולים בקנה אחד עם חוקי מדינת ישראל. והוא נושא באחריות למחוק אותם".

כחבר כנסת, נהנה בן-ארי מחסינות מלאה. אפשר להגיש נגדו תלונה בועדת האתיקה להסרת החסינות של הכנסת או לפנות לבג"צ, אבל אי אפשר להגיש נגדו תביעה פלילית. "בית המשפט העליון קבע גבולות גיזרה ברורים בעניין זה בשלושת העשורים האחרונים", אומר עו"ד אילון. "אילו היה מדובר באדם מן השורה שהיה מתבטא בצורה שכזו כלפי דמות מן הממשל , סביר להניח שכבר היה נעצר, נחקר ואף סביר להניח שהיה מוגש נגדו כתב אישום".

ח"כ בן ארי מסר בתגובה: "הם גמרו לטפל במחבלים כנראה, לכן מטפלים בהסתה בפייסבוק. אני מאוד מתרגש מזה שמשרד המשפטים סוף סוף מצא את הסכנה של מדינת ישראל. אני מציע להם שיחקרו את כל ההסתות בפייסבוק, ואני יכול לתת להם המון דוגמאות להסתות שם. שיתנהגו בצורה שוויונית ולא בצורה של רדיפה. שיבדקו את ההסתה של אנשי השמאל ושל המחבלים".

>> בואו להיות החברים של נקסטר בפייסבוק