כשבוע לפני שהנפקת פייסבוק תצא לפועל (למרות שע"פ הדיווחים האחרונים ייתכן עיכוב וההנפקה המתוכננת ל-18 במאי תידחה), החליט אחד המייסדים של פייסבוק הברזילאי אדוארדו סאברין לוותר על אזרחותו האמריקנית במטרה להוריד בצורה משמעותית את המס שיצטרך לשלם עם השלמת ההנפקה.

אין תמונה
מחזיק ב-4% ממניות פייסבוק שיהיו שווים כ-4 מיליארד דולר, בטח שהוא רוצה לברוח ממסים. סאברין

במהלך ההנפקה מתכוונת פייסבוק לגייס 11.8 מיליארד דולר, הגיוס הכי גדול של חברה אינטרנטית אי פעם. סאברין מחזיק בכ-4% ממניות חברת פייסבוק, כך שבמידה ותצליח פייסבוק לעמוד בטווח הגיוס - וקרוב לוודאי שהיא תצליח - זה יעניק לסאברין שווי של 3.84 מיליארד דולר.

סאברין, בן 30, מצטרף לרשימה הולכת וגדלה של אנשי עסקים שהחליטו לוותר על אזרחותם האמריקאית לפני העלאה אפשרית של מיסים שתוטל על אנשי העסקים העשירים מאוד בארצות הברית. סאברין נולד בברזיל ומתגורר כעת בסינגפור, היה מבין האנשים שעזרו למארק צוקרברג לבנות את אתר פייסבוק בזמן לימודיהם באוניברסיטת הרווארד לפני כ-8 שנים. כשהנפקת פייסבוק תושלם במהלך השבוע הקרוב, סאברין צפוי לגרוף מיליארדי דולרים.

"מדובר במהלך חוקי אך מאוד כפוי טובה למדינה שהעניקה לו את כל הכלים להגיע לאן שהוא הגיע", אמר אדווארד קליינברד, מרצה למשפטים בתחום המיסים באוניברסיטת דרום קליפורניה שבלוס אנג'לס. "הוא נהנה מהשכלה בארצות הברית, מהקשרים שפיתח בזמן שהותו באוניברסיטת הרווארד והכי חשוב, מהפתיחות והגמישות יוצאת הדופן של הכלכלה האמריקאית שמעודדת סטארט אפים לצמוח ולהצליח".

שמו סאברין מופיע ברשימת אנשי העסקים שפרסמה רשות המיסים האמריקאית (ה-IRS) שהחליטו לוותר על אזרחותם האמריקאית עד ה-30 באפריל השנה. הדובר של סאברין אמר בתגובה שהוא החליט על המהלך הזה בסביבות חודש ספטמבר 2011. "אדווארדו ראה לאחרונה שיותר פרקטי מבחינתו להפוך להיות תושב של סינגפור שכן הוא מתכוון לגור שם במשך שנים רבות", כתב הדובר של סאברין, טום גודמן, במייל לעיתונאים.

בשבוע הקרוב, אם לא יהיו עיכובים של הרגע האחרון, יושלם תהליך ההנפקה של פייסבוק בבורסת הנאסד"ק כשהצפי הוא שהמהלך יעניק שווי שוק של 96 מיליארד דולר לרשת החברתית. שבוע לפני שההנפקה תצא לפועל, החליט אחד המייסדים של פייסבוק הברזילאי אדווארדו סאברין לוותר על אזרחותו האמריקנית במטרה להוריד בצורה משמעותית את המס שיצטרך לשלם עם השלמת ההנפקה.

במהלך ההנפקה מתכוונת פייסבוק לגייס 11.8 מיליארד דולר, הגיוס הכי גדול של חברה אינטרנטית אי פעם. סאברין מחזיק בכ-4% ממניות חברת פייסבוק, כך שבמידה ותצליח פייסבוק לעמוד בטווח הגיוס - וקרוב לוודאי שהיא תצליח - זה יעניק לסאברין שווי של 3.84 מיליארד דולר.

סאברין, בן 30, מצטרף לרשימה הולכת וגדלה של אנשי עסקים שהחליטו לוותר על אזרחותם האמריקאית לפני העלאה אפשרית של מיסים שתוטל על אנשי העסקים העשירים מאוד בארצות הברית. סאברין נולד בברזיל ומתגורר כעת בסינגפור, היה מבין האנשים שעזרו למארק צוקרברג לבנות את אתר.

>> צפו: הרגעים המביכים של מארק צוקרברג

>> תסתכלו טוב, זה לא צילום, זה ציור