אנשים שלא ספגו את המילה "כושי" או "קוקסינל" כקללה וגנאי, כנראה לעולם לא יבינו את עומק הכאב של זה, ורובנו לא נרצה להתחלף איתם. בפייסבוק החליטו ככל הנראה להפוך את הרשת שלה למקום בטוח ולנקות את המילים האלה לחלוטין מהשיח, וכל מי שכותב אותן עכשיו, או כתב אותן בשנים האחרונות נחסם מהרשת, באופן גורף בלי הסברים או הקשרים.

בשעות האחרונות הערב (ב'), החלה פייסבוק להסיר סטטוסים שכוללים את המילים כושי או כושית, ולחסום את האנשים שכתבו אותם לתקופות שונות. חלקם גולשים פעילים מאוד, ולחלקם עוקבים רבים ולכן אנחנו אוהבים לכנות אותם "אושיות פייסבוק". בשבוע שעבר פייסבוק מחקה באופן גורף את המילה קוקסינל. באותו אופן, גם בצנזורה של המילה כושי, פייסבוק לא מבחינה בין הקשרים חיוביים, שליליים ונייטרלים.

מהודו ועד כוש

בואו נדבר קצת על שפה. המילה הפוגענית כושי הגיעה מהתנ"ך. מדי פורים אנחנו מספרים שאחשוורוש מלך "מהודו ועד כוש" כפי שכתוב במגילת אסתר. בספר במדבר כתוב "וַתְּדַבֵּר מִרְיָם וְאַהֲרֹן בְּמֹשֶׁה עַל אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח כִּי אִשָּׁה כֻשִׁית לָקָח". כוש היה בנו הבכור של חם, בנו של נח. מתוך ספר בראשית: "וּבְנֵי חָם כּוּשׁ וּמִצְרַיִם וּפוּט וּכְנָעַן".

אבל כפי שקורה עם מילים רבות בשפות רבות, המשמעות וההקשר של המילה השתנו עם השנים. המילה הפכה למילת גנאי לאנשים שמוצאם באפריקה או שצבע עורם כהה, כפי שמסביר רוביק רוזנטל, ככל הנראה כאשר החלה עליה לישראל מאתיופיה. כאנשים מתורבתים ומנומסים, אנחנו מכבדים את זה, ומשתדלים שלא לזרוק אותה סתם כך ולהגיד אותה, רק בגלל שהופיעה בתנ"ך, והייתה חלק לגטימי מהשפה פעם.

ובכל זאת, המילה נשארה חלק מהתרבות. יפה ירקוני וזמרים רבים אחרים ביצעו את שיר הילדים של אנדה עמיר "כושי כלב קט". לאה גולדברג כתבה, בספר שנמכר עד היום, על מגדל שבו, בקומה שלישית, גרה חתולה כושית. חזיר, לבן בן לבנים מימי בראשית, שלא רוצה לגור איתה באותו בניין מגורש משם בשל הגזענות שלו.

ברחבי פייסבוק ובעיקר בקבוצות שנוגעות לאפיה ובישול, מפוזרים אינספור מתכונים ל"עוגה כושית". אין סיכוי שיחסמו מתכון, אתם חושבים? הצחקתם את פייסבוק. הגולש ניקו וואטס שכבר נחסם בעבר, בחן את פייסבוק וגילה שגם סטטוס כזה נעלם מהר מאוד.

יותם זמרי נחסם בעקבות פוסט סאטירי על הנשיא הנבחר דונלד טראמפ והשנאה שלו למהגרים.

אלירן גולדשטיין נחסם אחרי שציטט פסוק מספר ירמיהו.

וזה לא רק המילה כושי. הגולש אביב מזרחי שכתב את המילים בהקשרים קומיים בעבר מעיד שהוא קיבל על כך אזהרה בזמן שהוא עורך את הפוסטים הבעייתים הללו. אחר כך קיבל מייל שאומר שיש אצלו תוכן בעייתי, בלי להסביר במה מדובר.

אוהד מילץ' קיבל אזהרה על הטטוס הבא שעוסק באופן סאטירי בהאשמת הקורבן באונס, ולא כולל את המילים כושי או קוקסינל. הוא צריך לפענח על מה נענש וממה עליו להימנע.

המלחמה של פייסבוק

ניגש לתנאי השימוש שפייסבוק כל פעם מפנה אליהם כשהיא מוחקת סטטוסים: "איננו מגלים סובלנות לבריונות או להטרדה. אנחנו מאפשרים לך לדבר בחופשיות על נושאים ואנשים שיש בהם עניין לציבור, אך נסיר תוכן שנראה כאילו הוא מתמקד במכוון באנשים פרטיים כדי להשפיל או לבייש אותם (...) פייסבוק מסירה דברי שטנה, הכוללים תוכן שתוקף אנשים ישירות על בסיס: גזע, מוצא אתני, מוצא לאומי, השתייכות דתית. חל איסור על קיום נוכחות בפייסבוק של ארגונים ואנשים שמטרתם היא קידום שנאה כלפי קבוצות מוגנות אלה (...) "אנו עושים מאמצים כדי להסיר דברי שטנה, אך גם נותנים לך כלים להימנע מתוכן לא נעים או פוגעני".

ומצד שני, גם זה: "אנשים יכולים להשתמש בפייסבוק כדי לקרוא תיגר על רעיונות, מוסדות ונהלים. דיון כזה יכול לקדם ויכוח ציבורי והבנה טובה יותר. לפעמים אנשים משתפים תוכן המכיל דברי שטנה של מישהו אחר כדי לעורר מודעות או ליידע אחרים לגבי דברי שטנה אלה... "אנחנו מתירים הומור, סאטירה או פרשנות חברתית בקשר לנושאים אלה, ואנחנו מאמינים שכאשר אנשים משתמשים בזהותם האמיתית, הם פועלים באחריות רבה יותר כשהם משתפים פרשנות כזו".

מה נחשב לסאטירי ומה נחשב לשטנה? עד היום לא קיבלנו תשובה מפייסבוק לשאלה הזאת. אושיות פייסבוק שלחו לחברה מכתב מחאה, ודרשו לקבל חוקים קצת יותר ברורים, וגם הם לא קיבלו תשובה מסודרת. חלקם גם לא ציפה לקבל תשובה כזאת.

מעבירה מסר

הנה השערה. פייסבוק מעדיפה שמעט השימושים הלגיטימיים של המילים הללו ימחקו, ומעט אנשים ישלמו בחופש הביטוי שלהם. התמורה לכך, בתמונה הגדולה יותר, היא שאי אפשר יהיה לכתוב את המילים הללו כדי להטיח עלבונות, וכך אנשים שנפגעים מהן ירגישו בטוחים יותר.

עוד השערה: פייסבוק מתחילה את סינון המילים הללו אצל "אושיות" כדי שאלה יתלוננו על כך, יזכו להד בתקשורת ובפייסבוק, ויעבירו את המסר לכולם שיש מילים שלא כותבים ואנשים יצנזרו את עצמם, וכל זה בלי שפייסבוק תצטרך להגיד את זה באופן רשמי. אבל זו רק השערה כמובן. 

מפייסבוק נמסר: "אין לפייסבוק רשימת מילים אסורות מאחר ויש חשיבות להקשר".