למי שייך עמוד פייסבוק מסחרי? לבית העסק או לאדם שהפעיל אותו? כשמדובר בעמוד הפייסבוק מהמשפיעים והגדולים ביותר בישראל השאלה יותר מעניינת. עמוד הפייסבוק "הצינור", שליווה תוכנית בשם דומה בערוץ עשר, הועבר באופן סופי לידיו של מגיש הטלוויזיה גיא לרר, לאחר מאבק משפטי בינו לבין הערוץ.

לרר הקים את העמוד כשהצינור הייתה פינה בחדשות עשר, ובהמשך הפכה לתוכנית טלוויזיה עצמאית. לרר ואנשיו העלו לעמוד תוכן מהתוכנית, וכן תוכן שהגיע מהגולשים - חלקו צמח לכדי אייטמים בתוכנית ומבאקים חברתיים. לאחר שפרש מערוץ עשר ועבר לרשת 13 (שם הוא מגיש תוכנית בשם הצנרת), ביקש לרר לקחת את עמוד הפייסבוק איתו. ערוץ עשר התנגד, בטענה שהעמוד (כמו המותג הצינור) שייך לערוץ. לרר, מצידו, הקים עמוד לתוכניתו החדשה, ובו נכון לעכשיו יש כ-80,000 עוקבים.

לפצל את העמוד

בזמן שהצדדים דנו בעתידו של העמוד, הוא המשיך לתפקד והציף מאבקים חברתיים של גופים שונים, אבל לא לקדם את התוכנית. במהלך הדיונים עלתה הצעה לפשרה לפיה העמוד יפוצל, וכך ערוץ עשר יקבל את מיליון העוקבים של העמוד, ולרר, שבצוות שלו היו עורכי הדין יורם ליכטנשטיין וגבריאלה שוורץ, יקבל אף הוא מיליון עוקבים. אך ההצעה הזו נדחתה על ידי סמכות גבוהה יותר מבית המשפט בישראל - פייסבוק.

"השתכנענו כי הנתבע (לרר), שהיה מנהל החשבון מיום הקמתו, הוא בעל הזכות להמשיך ולעשות כן", כתבו השופטת ונציגי הציבור בבית הדין לעבודה. לרר יצטרך לשנות את שם העמוד - וככל הנראה ישנה אותו ל"הצנרת" או פשוט ל"גיא לרר", ויתבקש להבהיר כי אין לעמוד קשר לתוכנית.

בפסק הדין גם נכתב שהוא לא חל על התכנים שעלו לדף (ובהם קטעים מהתוכנית בערוץ 10), ועליהם יתכן שעוד יתקים דיון נפרד - או שלרר פשוט ימחק אותם מהעמוד.

לרר: אחד הימים השמחים. ערוץ עשר: לומדים את פס"ד 

לרר כתב בעמוד הפייסבוק של הצינור: "זה אחד הימים השמחים בחיי ולכם יש חלק אדיר בזה. רציתי לעשות מה שאסור היה לי לעשות בחודשים האחרונים וזה להגיד כאן שאני והחברים שלי נמשיך לתת לכם שירות. ניצחנו! נפרט בהמשך. בוקר טוב מאוד. אוהב אתכם".

ערוץ עשר: אנו לומדים את פסק הדין. מאחלים הצלחה רבה לגיא לרר.