יאן קום (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
יאן קום | צילום: אימג'בנק/GettyImages

אומרים שתמונה אחת שווה יותר מאלף מילים, אבל מילה אחת של ממציא האפליקציה הפופולארית בעולם שווה כנראה יותר מאלף תמונות - במיוחד אם היא תומכת בצד שלנו.

ביום חמישי האחרון שיתף הארגון הפרו-ישראלי Stand with Us בדף הפייסבוק שלו תמונה של מחשב מקבוק שצולם בספריית בניין וודהאם באוניברסיטת אוקספורד. על המחשב מודבק סטיקר של דגל פלסטין עם הסלוגן "החרימו מוצרים ישראלים". לצידו הונח פתק בו נכתב "שלום לך! רק חשבתי שכדאי שתדע, שאחסון ההבזק שבתוך המחשב הזה תוכנן ויוצר על ידי אנוביט, חברת טכנולוגיה ישראלית! אם אתה לא רוצה אותו יותר, אנא העבר אותו לשולחן מאחוריך".

From University of Oxford: Boycott Israel stickers on Israeli made technology - only a BDS supporter would be so foolish.

Posted by StandWithUs on Thursday, November 5, 2015

 

בשיתוף התמונה כתבו אנשי Stand with Us "סטיקרים להחרמת ישראל על טכנולוגיה שמיוצרת בישראל - רק תומך BDS יכול היה לעשות דבר טפשי כזה". הפוסט זכה לכ-12,000 לייקים ואלפי שיתופים. אך תגובה אחת הצליחה לרגש את הגולשים: יאן קום, מייסד וואטסאפ, הגיב לפוסט במילה אחת: "פרייסלס" (לא יסולא בפז). התגובה שלו זכתה למאות לייקים ועשרות מגיבים נלהבים שהתרגשו מהתמיכה שמגיעה ממי שיצר את האפליקציה הצומחת בקצב המהיר בעולם, והכפילה את מספר המשתמשים שלה בשנתיים האחרונות.

נזכיר כי יאן קום הוא יהודי שנולד באוקראינה הסובייטית ולמד בבית ספר בו לא היו שירותים בבניין והילדים נאלצו ללכת בחורפים הקפואים למבנה השירותים בחניה. בגיל 16 עבר עם סבתו לארה"ב, גר בדירה שמומנה על ידי קצבאות ממשלתיות ונשר מהאוניברסיטה. עד סוף השבוע לא ידוע על התבטאויות של קום בנושא יהדותו וישראל, כך שהתגובה הפתיעה את הגולשים.

ראוי לציין כי התמונה אינה חדשה, ועלתה לרשת בדיוק שנתיים לפני הפוסט של Stand with Us על ידי אד לאון קלינגר, שסיפר כי צילם אותה בספריית האוניברסיטה היוקרתית. עובדה נוספת שכדאי לזכור היא שהפתק שהושאר לבכל המחשב לא באמת רלוונטי - השבב הישראלי עליו מדובר בו נמצא רק במכשירים שייצרה אפל בשנים האחרונות, בעוד המחשב הנייד שבתמונה הוא דגם מהעשור הקודם, שלא כולל כלל זיכרון הבזק (פלאש).