שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב רחמים כהן פסק לפני זמן קצר כי פייסבוק תחזיר לאוויר את "סטטוסים מצייצים", דף הפייסבוק הפופולארי של אבי ועדי לן. החברה תצטרך לעשות זאת עד השעה 18:00 ביום ראשון הקרוב.

בנוסף, קבע השופט כי פייסבוק תשלם לזוג לן את הוצאות המשפט, בגובה של 225,000 שקל, תוך 30 יום. עם זאת, הוא פסל את תביעת הזוג לפיצויים בסך רבע מיליון שקל מפייסבוק בגין הפרת חוזה ולשון הרע.

"עיינתי בטענות התובעים ובראיותיהם ולא מצאתי עיגון לכך שבתקופה הרלוונטית היה בתנאי שימוש כלשהם היתר לכלול פרסומות או תוכן ממומן בדפים, ללא אישורה של פייסבוק", כותב השופט, "התובעים הפרו את תנאי השימוש בכך שפרסמו מודעות פרסום של צדדים שלישיים בדף 'סטטוסים מצייצים', ללא קבלת אישור מפייסבוק (...) אולם השאלה היא, האם מדובר בהפרה יסודית או לאו".

לבסוף קבע השופט כי "ההפרה אינה חמורה במידה שתצדיק את הגדרתה כהפרה יסודית". עוד הוא כתב כי "ביטול החוזה פגע פגיעה קשה בתובעים, שמפעל חייהo ירד לטמיון, ואילו מבחינת פייסבוק מדובר בנזק שניתן לפיצוי כספי.

"נחזה", ממשיך השופט "שלפייסבוק לא ייגרם נזק אם תצעד בדרך של מתן ארכה לתיקון ההפרה ורק לאחר מכן לבטל את החוזה, אם ההפרה לא תתוקן". לדבריו, ההפרה לכאורה של תנאי השימוש של פייסבוק על ידי הזוג לן לא היתה חמורה מספיק להצדיק סגירה מיידית, אלא לכל היותר אזהרה שלפני הסרה.

עו"ד גיא אופיר, המייצג את אבי ועדי לן במשפט מול פייסבוק, העלה את פסק הדין בעמוד הפייסבוק שלו:

כפי שניתן לראות, לדברי אופיר פסק הדין צפוי להשפיע גם על משתמשים ישראלים אחרים בפייסבוק, שהפרופילים או הדפים שלהם נחסמו ללא שניתנה להם אפשרות ממשית לערער על ההחלטה ולעתים קרובות אף לא הוסבר להם מדוע הוסרו מלכתחילה.

או בניסוח של השופט כהן: "שימוש רחב בכוח שמעניק סעיף 14 לפייסבוק, המאפשר לה לסגור דפים באופן חד צדדי וללא משלוח התראה, גם ימנע בירור אמיתי ומעמיק של הפרת החוזה הנטענת, הדורש תקשורת בין פייסבוק לבין משתמשים, עוד קודם לסגירת הדף".

"סטטוסים מצייצים", שאסף סטטוסים מצחיקים, מרגיזים או מרגשים מהרשתות החברתיות, היה בזמנו הפופולארי בישראל, עם יותר מ-700,000 לייקים. אך לפני כשלוש שנים, בעקבות כתבה בגלובס לפיה לן מכר לכאורה סטטוסים בעמוד תמורת כסף בניגוד לכללי פייסבוק, מחקה הרשת החברתית את העמוד - וסירבה להחזיר אותו גם לאחר שלן התחייב לא לנצל אותו לצרכים מסחריים.

מפייסבוק טרם נמסרה תגובה