עמוד הפייסבוק סטטוסים מצייצים חזר לאוויר לאחר מאבק משפטי שנמשך שלוש שנים, בין מפעיליו אבי לן ועדי בנטוב, לבין פייסבוק העולמית ופייסבוק ישראל. העמוד חזר עם כל עוקביו - כ-670,000

"היסטוריה: לראשונה בעולם, פייסבוק החזירה לאוויר דף שנחסם ונמחק. אחרי 3 שנות מוות קליני, סטטוסים מצייצים חזר לאוויר" כתב אבי לן.

"פייסבוק הודיעו עכשיו בהליך בזיון בית המשפט שננקט נגדם, כי החזירו את העמוד סטטוסים מצייצים לרשת, ולשליטת אבי לן. ניצחנו!", כתב עורך דינו, גיא אופיר.

תקציר הפרקים הקודמים

פייסבוק מחקה את עמוד סטטוסים מצייצים לפני כמעט שלוש שנים, לאחר שדווח בגלובס כי הזוג לן מוכר בו סטטוסים. הזוג ניסה להחזיר את העמדו מספר פעמים והתחייב שלא להפר שוב את תנאי השימוש אך נמחק שוב ושוב.

הזוג לן תבע את פייסבוק ובסוף השבוע האחרון שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, רחמים כהן,  פסק שהעמוד יחזור עד יום ראשון בשעה 18:00 בערב. לדבריו לן אכן הפר את תנאי השימוש, אך לא באופן שמהווה הפרה ייסודית שמאפשרת לפייסבוק למחוק אותו לחלוטין. לן מצידו התחייב להסיר את התוכן המפר, כשהעמוד יחזור לאוויר. פייסבוק ערערה ביום ראשון בבוקר על ההחלטה, והשופט כהן דחה את הערעור שלה.

השעה 18:00 בערב הגיעה והעמוד לא חזר לאוויר. פייסבוק הגישה מצידה ערעור לבית המשפט העליון בירושלים (לאחר שפקע הדדליין). עורך הדין גיא אופיר, המייצג את הזוג לן, ביקש מבית המשפט המחוזי לקבוע כי פייסבוק ביזתה את בית המשפט, ולפיכך אפשר להפעיל עליה סנקציות כלכליות ופליליות - כלומר לגרום לפייסבוק לשלם פיצויים או לשלוח את מנהליה למאסר. לפייסבוק ניתנה אפשרות להשיב עד 11:30 ותשובתה הייתה שהעמוד חזר.

החקיינים צומחים

עמוד סטטוסים מצייצים היה מהראשונים שליקט סטטוסים מהרשת ובהם בדיחות, סיפורים קצרים, התייחסויות אקטואליות לאירועים, ממים, עוולות צרכניות וסיפורים אישיים שצמחו למאבקים חברתיים או סיפורים חדשותיים. כשנסגר היו לו כ-700,000 לייקים. כעת יש 670,000. יתכן שההפרש נובע ממחיקה של חשבונות מזוייפים.

בזמן המאבק המשפטי של לן חלפו ביטים רבים ברשת. עמודי פייסבוק של כלי תקשורת התחזקו מצד אחד, ולצידם צמחו עמודים כמו "הצינור" שכרגע עומד במרכז מחלוקת בין גיא לרר לערוץ עשר שאותו עזב, פשפשוק, ישראלים מצייצים, חיילים מצייצים, וכן העמודים האישיים של חנוך דאום, יבגני זרובינסקי ואחרים -  שלכל אחד מהם מאות אלפי לייקים.

בשלוש השנים שחלפו, ובאופן בולט בימים האחרונים צצו שכפולים וחיקויים עם השם "סטטוסים מצייצים" והלוגו של הציפור הכתומה, כנראה בנסיון לגרום לגולשים להאמין שזה העמוד החוזר.

במקביל, דורי בן ישראל מהמזבלה (שבעצמו מנהל מאסק ממושך בפייסבוק ונמחק ממנה), גילה כי שם המשתמש ששימש את מצייצים "lan2lan.statushunter" היה פנוי - כלומר פייסבוק שיחררה אותו לאחר שמחקה את העמוד. מי שמקליד את הכתובת הישנה של העמוד, או מקליק עליו מהמועדפים מגיע לעמוד שבן ישראל פתח לצורך הבדיקה.

פייסבוק: בית המשפט מכיר בכך שהתוכן של לן מפר את תנאי השימוש

לפני החזרת העמוד, ובזמן הכנת הערעור, פייסבוק מסרה כי "בית המשפט המחוזי מכיר בכך שהתוכן של התובע הפר את תנאי השימוש של פייסבוק. על כן, אנו לא מסכימים עם החלטתו להשיב את העמוד של סטטוסים מצייצים. הגשנו בקשה לבית המשפט העליון ואנו ממתינים להחלטתו אם לפעול על פי פסיקה, שלדעתנו פוגעת במשתמשים ובפלטפורמה. פייסבוק כמובן תפעל על פי החלטת בית המשפט העליון".

פייסבוק לא מסרה מאז תגובה מעודכנת, ויתכן שתמשיך בתהליך הערעור מול בית המשפט העליון בשבועות הקרובים.

כך לן התייחס לדברים ב-2015: