סוגיית הבריונות ברשת הגיעה כבר לא פעם לבתי משפט בישראל, אך נראה שהמילה האחרונה בעניין היא שיא חדש ביצירתיות המופעלת כדי ללחוץ על פייסבוק לשפר את אופן הטיפול שלה בשיח אלים המתרחש על גביה לא פעם.

אין תמונה
מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני

מכתב ששלח אתמול עו"ד גיא אופיר למשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן (המשרד של הנשיא המנוח חיים הרצוג, אביו של יו"ר האופוזיציה, ויעקב נאמן), המייצג את פייסבוק ישראל בתביעות קיימות, מאיים לפרסם את פרטיה האישיים של מנכ"לית החברה, עדי סופר-תאני, אם לא תעמיד לרשות משתמשים ישראלים דרך אחרת ליצור קשר עם החברה לצורך בקשות דחופות להסרת פוסטים פוגעניים.

לטענת עו"ד אופיר, פייסבוק מתנהלת בישראל בצביעות - מצד אחד "מחזיקה בישראל עשרות סימני מסחר רשומים, כוח אדם, פלטפורמת פרסום בעברית, סליקת כרטיסי אשראי מקומיים וכ-3 מיליון משתמשים ישראלים", אך מצד שני, כאשר היא נתבעת בישראל, "היא כופרת במרות וסמכות בתי המשפט" מתוקף היותה חברה בינלאומית הפועלת בחו"ל.

אופיר, שתבע את פייסבוק כבר מספר פעמים ומייצג כמה לקוחות שנפגעו מבריונות ברשת החברתית, טוען כי "למשרדי מגיעים מקרים בהם חייהם של אנשים רבים מצויים במצוקה ואף בסכנה". לדבריו, "למעט כתובת בשדרות רוטשילד בתל אביב, אין דואר אלקטרוני, פקס או טלפון על מנת שניתן יהיה ליצור קשר עם החברה לשם טיפול דחוף במקרים שונים. צריך מידה רבה של אטימות כדי להקשות על אנשים אלו מליצור קשר עם פייסבוק" הוא אומר ואף מוסיף כי "לא ברור לי מדוע אדם צריך לשכור עורך דין כדי להסיר פרסומים בלתי חוקיים מפייסבוק".

בשיא המכתב מתמצת אופיר את דפוס הפעולה של פייסבוק בישראל במילים הקשות הבאות: "שירות הלקוחות שלנו הוא בית המשפט - תתבע אותנו, נתחמק מקבלת כתבי טענות, נטען להיעדר סמכות בתי המשפט בישראל, נתיש אותך ומקסימום - אם נחויב בפסק דין לשלם - זה יהיה זול יותר מלהחזיק שירות לקוחות לשלושה מיליון ישראלים". הוא משווה התנהלות זו לכזו של אזרח המתחמק מהוצאה לפועל על ידי הימנעות ממסירת כתובת, "שמא יתדפקו על דלתו נושיו הרבים".

"גברת עדי תאני (השגיאה במקור), מנכ"לית פייסבוק ישראל, עומדת בראש פייסבוק ישראל ולמעשה משמשת לא פעם כדוברת של פייסבוק העולמית", הוא כותב. "היא אינה יכולה להתחמק מאחריותה. כתרופה להתנהלותה של פייסבוק, וכשירות לציבור, בכוונתי לפרסם את פרטי יצירת הקשר של מנכ"ל פייסבוק ישראל, גברת עדי תאני, לרבות מספר הטלפון הנייד שלה, פרטי הוואטסאפ שלה, מספר תעודת הזהות שלה וכתובתה".

אופיר מזמין את פייסבוק ישראל "להיערך" לחשיפה על ידי הוצאת צו מניעה נגדו בבית המשפט, ומבטיח להמתין 72 שעות לפני חשיפת פרטיה של סופר-תאני. אנחנו מחכים בקוצר רוח לראות מה תעשה פייסבוק.

פנינו לפייסבוק, אך עד כה לא סיפקה החברה תגובה רשמית.

מי שכן מגיבים לדברים הם אלון בר דוד ועדי זוטא, ממייסדי עמותת "הכפתור האדום", המציעה לגולשים סיוע בדיווח מהיר לפייסבוק על בריונות ברשת: "מיותר יהיה לציין כי חשיפת פרטיה של מנכ"לית פייסבוק ישראל הינה בריונות רשת לשמה. זוהי איננה הדרך הראויה וההולמת להתמודד עם המצב. יודגש כי 'הכפתור האדום' נמצאת בקשר הדוק עם פייסבוק העולמית, במטרה לסייע לציבור הגולשים להסיר תכנים אלימים ברשת ואנו מזמינים את ציבור הגולשים לדווח בכל עת על תכנים פוגעניים בהם נתקלו".