כמעט כל אחד בעולם גולש גם במצב גלישה בסתר (אינקוגניטו) בדפדפן גוגל כרום, אשר אמור להבטיח כי אינו אוסף נתוני גלישה עלינו, כדי להיכנס לאתרים שהשתיקה יפה להם או כשאתם לא רוצים שיעקבו אחריכם וישתמשו ויאספו עליכם מידע לטובת חברות אחרות - למשל בחיפוש אחר השוואות מחירים של טיסות, דירות, מכוניות ועוד. אבל תביעה ייצוגית חדשה שהוגשה לבית המשפט בקליפורניה על ידי שלושה תושבי המדינה – צ'ייסום בראון, מריה גויין ו-וויליאם בייאט רוצה לחייב את גוגל לשלם 5 מיליארד דולרים על הפרת ההבטחה הזו.

לפי התובעים, גוגל אוספת עלינו מידע גם כשאנחנו גולשים במצב הגלישה בסתר, בניגוד להבטחותיה, דרך שירותים נוספים שלה – כמו "גוגל אנליטיקס", המאפשרת לבעלי אתרים לקבל מידע על הגלישה באתרם, מנהל הפרסומות של גוגל ויישומים נוספים של החברה, גם מבלי שלחצו על המודעות של גוגל.

"גוגל מטעה בכוונה את הצרכנים", נכתב בתביעה, "והופכת לנקודה קלה לממשלות ולעבריינים על מנת לפלוש לפרטיות ולחופש של כולנו. גוגל יודעת מי החברים והתחביבים שלך, מה אתה אוהב לאכול, וגם את הדברים המביישים ביותר שאנחנו עושים באינטרנט - בין אם אתה משתמש במצב 'גלישה בסתר' או לא".

זוהי אינה התביעה הראשונה שמוגשת לאחרונה נגד גוגל בנושא הפרטיות. בשבוע שעבר הוגשה על ידי התובע הכללי באריזונה תביעה נגד מנוע החיפוש בטענה שגוגל שומרת מידע על מיקום הגולשים גם כשהם מכבים את האפשרות לעקוב אחרי מיקומם.

דוברי גוגל הגיבו לטענות בשתי התביעות ואמרו כי "אנחנו מצהירים כי בכל פעם שאתה פותח חלון גלישה בסתר, אתרים אחרים יכולים לאסוף מידע על הגלישה שלך. תמיד בנינו אמצעים המאפשרים פרטיות והסברנו כיצד ניתן לבטל את המעקב אחרי הגולשים".