תחשבו שאתם יושבים בכסא שלכם במטוס ופתאום מגלים - מעל המסך האישי שלכם עם הסרטים והמשחקים - יש גם מצלמה שמופנית לעברכם. האם היא מסתכלת עליכם בכסא? השאלה הזו עוררה כבר סערה בעולם השבוע.

לאחרונה נוסעים במטוסים של חברות התעופה אמריקן אירליינס וסינגפור איירליינס, גילו שהן שילבו מצלמה בחלקו הקדמי של המסך. החשש העיקרי שעולה כמובן זה שהם מצולמים ומתועדים לאורך כל הטיסה, ושאותן חברות בעצם עוקבות אחריהם ויכולות לצפות בהם. המצלמות התגלו במהלך טיסה של סינגפור איירליינס על ידי נוסע שהפיץ את התמונה בטוויטר, ובעקבות החשיפה הופיעו דיווחים נוספים שחשפו שגם בחברת אמריקן אירליינס שילבו מצלמות במערכות הבידור האישיות של הנוסעים.

ומה עם חברות התעופה הישראליות? בדקנו גם במטוסי הדרימליינר של חברת אל-על, ממש צילמנו בתוך המטוס, ושם מצאנו גם חיישן בחלקו הקדמי של המסך במערכת הבידור.

באל-על מסרו לנו: "אין במטוסי אל על מערכות בידור עם מצלמה". אז מדובר ככל הנראה בחיישן מיוחד שמזהה תנועה או עוצמת תאורה, ויודע מתי להדליק את המסך או לכבות אותו.

"כשיש מצלמה שמכוונת אלינו בזמן טיסה טראנסאלנטית, או אפילו טיסה יותר קצרה, זה סיוט" אומר המתכנת והבלוגר רן בר זיק בשיחה עם next. "אפשר לקחת את התגובות שלנו וללמוד עלינו הרבה יותר מאשר היינון רוצים שחברה מסחרית כלשהי תלמד עלינו. האם אנחנו לחוצים, איך אנחנו מגיבים כשמשדרים לנו פרסומת למשל במכשיר של המוטוס".

בחברת סינגפור איירליינס מסרו בתגובה לכלי התקשורת כי "מערכת הבידור החדשה שלנו מגיעה עם מצלמה מובנית מהיצרן. כל המצלמות נוטרלו בטרם הוטמעו במטוסינו ואין לנו כל תכנון להשתמש בהן בעתיד".

באמריקן איירלינס מסרו כי "מצלמות הן סטנדרט במערכות בידור בחברות תעופה רבות. חלק ממערכות הבידור המסופקות על-ידי יצרני הציוד המקורי משלבות מצלמה המוטמעת בחומרה. אמריקן אירליינס אינה שוקלת את השימוש בהן בעתיד".