הטלפון של דן לב צלצל. מספר מוזר ולא מזוהה. לב ענה בכל זאת, וקיבל הודעה מבהילה מאדם שהזדהה כנציג שירות של מיקרוסופט, ואמר לו שקיבל הודעת שגיאה ועליו לתקן לו את המחשב.

זה נשמע כמו שירות מצוין - מישהו שיתקן לכם את התקלה לפני שאתם בעצמכם יודעים שהיא קיימת! אלא שזה נשמע טוב מדי. לב חשד, ובצדק, שמדובר בהונאה. "שאל אותי אם יש לי ווינדוס 10 וביקש ממני לעשות משהו במחשב, כששאלתי אותו איזה מחשב אמר לי לא משנה, אחד מהם, אז נדלקה נורה אדומה מס 1", כותב לב.

הקש את הפקודה הבאה

אותו "נציג שירות" ניסה לשכנע אותו שהוא באמת ובתמים איש של מיקרוסופט, ומה פתאום נוכל. הוא ביקש מלב להקיש פקודה במחשב, שלכאורה תוציא מספר סידורי ממש ארוך וייחודי של המחשב שלו. והיי, איך יש סיכוי שמישהו שהוא נוכל יכול לנחש בדיוק את המספר הסידורי המסויים הזה?

אז לב הקיש את הפקודה. "אכן האיש הקריא לי מספר ארוך עם אותיות וספרות, אחרי שחשב ששיכנע אותי ביקש ממני לעשות משהו כדי שהוא יוכל להיכנס למחשב מרחוק ולתקן את השגיאה". לב בכל זאת חשד, ושוב בצדק, ובדק עם רותם, איש המחשוב שלו, שהפציר בו להיפרד לשלם מהנוכל.

כאן החשדנות של לב השתלמה. עבור הקסם הבא שלנו, נצטרך שתיגשו לתפריט התחל ותקישו את האותיות CMD ואז Enter. ייפתח לכם מסך שחור עם טקסט לבן שמזכיר את דוס, למי שזוכר. עכשיו הקלידו במסך הזה את המילה assoc ואז הקישו על Enter. המספר שקיבלתם הוא... היא... הם... הן.... 888DCA60-FC0A-11CF-8F0F-00C04FD7D062. ממש כמו בתמונה פה.

הונאה עתיקה

מדהים! יא אללה, איזה קוסמים אנחנו ואותו נוכל שהתחזה לנציג שירות, הא? לא. ממש לא קוסמים. כשמקישים פקודה לא מוכרת, ומקבלים מספר ארוך ומוזר זה באמת נשמע אמין, כאילו מדובר במספר ייחודי. האמת הפשוטה יותר היא שמדובר במספר קבוע שיופיע ברוב המחשבים שיש להם גירסה עדכנית של ווינדוס. אם מעניין אתכם בדיוק איך ומה, אתם יכולים לקרוא כאן.

מה שעוד מתברר, הוא שסוג הנוכלות הזה מתרחש כבר כמה שנים, בטכניקות וגירסאות שונות. לפני כחודש בלבד נעצרו בברטיניה אנשים שחשודים שלקחו חלק בהונאה הזאת. אך זה לא עצר את ההונאה, והנה נוכלים אחרים מתקשרים גם לישראלים כדי לבצע אותה.

לב ניתק את השיחה בזמן, למורת רוחו של הנוכל, שניסה לגרום לו לפתוח גישה למחשב. אז הפעם הסיפור הסתיים בטוב. אבל אם אותם נוכלים התחילו להתקשר למספרים ישראלים - יתכן שהטלפון שלכם יהיה הבא שיעלה בגורל. הפתרון מאוד יעיל - מישהו מתקשר ואומר שהוא נציג מיקרוסופט? לא צריך לוודא את זהותו, או לרוץ למחשב, או להקיש כל מיני מספרים ופקודות. פשוט לחצו על הכפתור האדום בטלפון ונתקו את השיחה.