אנונימוס (צילום: Matthew Lloyd, GettyImages IL)
מסכיכות "גאי פוקס", המורד הבריטי שתכנן לפוצץ את בתי הפרלמנט ולרצוח את המלך הפרוטסטנטי | צילום: Matthew Lloyd, GettyImages IL

"אנחנו אנונימוס. אנחנו הלגיון. אנחנו לא סולחים. אנחנו לא שוכחים. צפו לנו". הביטוי הזה, שלקוח מאחת הפעולות הגלויות הראשונות של אנונימוס, מגדיר את עקרונות הפעולה של קבוצת ההאקרים האקטיביסטיים המפורסמת ביותר בעולם – אנונימוס.

השם של אל-ארגון זה (אנונימוס מתעקשים שהם אינם ארגון או קבוצה מסודרת בעלת מבנה היררכי כלשהו), לקוח מהכינוי "אנונימי" המוצמד לאורח לא רשום בפורום אשר משאיר הודעה ולא מזדהה בשמו. זהו אולי הגוון המגדיר היחיד של אנונימוס – מלבד קשרים מקומיים אולי, והגרעין הקשה של המייסדים (לא יותר מעשרים איש), אין אנשי אנונימוס מכירים איש את רעהו.

ראשיתו של אנונימוס הוא בלוח התמונות 4Chan, אי שם ב-2003, העתק מערבי לאתר יפני פופולרי שהוא לוח פרסום תמונות והתכתבויות חופשי מאוד במגוון נושאים. הרבה מה"ממים" המוכרים לכם ברשת, כמו מכת תמונות החתולים החמודים, LOL Cats, נולדו גם הם בפורום של 4Chan.

מבצע ההשקה: אנונימוס נגד טום קרוז

ההופעה הפומבית הראשונה של אנונימוס, והמטרה הגדולה שגרמה לאנשי אנונימוס לצאת מהמחשכים היה סרטון קידום פנימי של כת הסיינטולוגיה בהשתתפותו של טום קרוז שדלף לרשת והסב מבוכה רבה לכת. המחלקה המשפטית הפעילה מאוד של הסיינטולוגים, מיהרה לאיים בתביעות משפטיות על כל אתר ובעל שרת שהעז לארח את הסרטון – מעשה שהרגיז מאוד את אנשי אנונימוס, שאחד העקרונות הבודדים שמאחד את פעיליו הוא קידום חופש הביטוי, חופש המידע ולוחמה בצנזורה.

סרטון פארודי על ראיון הסיינטולוגיה המפורסם של טום קרוז:

  

וכך, פתחו אנונימוס ב"פרויקט צ'אנולוגיה" – מהלך לחיסול הכנסייה הסיינטולוגית והרחקתה מהאינטרנט. המהלך כלל שורה של תעלולים כמו מתיחות טלפוניות, התקפות מניעת שירות מבוזרת (DDos), על אתרי הסיינטולוגיה (כמו אלה שנעשו השבוע על השרתים בישראל), ועוד הטרדות טכנולוגיות מסוגים שונים. אבל ההיבט המעניין היה דווקא הנוכחות של אנשי אנונימוס מחוץ למרחב הווירטואלי. סרטון הקריאה לפעולה, פורסם ב-28 בינואר 2008. מלבד הודעה לעיתונות המפרטת את הסכנות שבדת הסיינטולוגיה,  ב-10 בפברואר, ולאחר מכן ב-15 במרץ, וב-12 באפריל, צרו אלפי אנשים ברחבי העולם על סניפי הסיינטולוגיה. במעמד ההוא נוצר גם הסמל שמזוהה עד היום עם אנונימוס – מסיכת גאי פוקס.

סרטון האיומים של אנונימוס:

 

גאי פוקס, אם תהיתם, הוא מורד בכתר הבריטי, היה חלק מקשר קתולי לפוצץ את בתי הפרלמנט ולרצוח את המלך הפרוטסטנטי וכל צמרת השלטון בחמישה בנובמבר 1605, ערב פתיחת מושב הפרלמנט. גיבור סדרת הקומיקס V for Vendetta, עוטה מסיכה בדמותו, אותו מסיכה המשמשת את אנשי אנונימוס להסוות את זהותם ואת פניהם כשהם מופיעים בציבור. אגב, בשעתו, השימוש במסכות ומעוותי קול היה אמצעי זהירות – כי אנשי הסיינטולוגיה ידועים כמי שרודפים אישית את מתנגדיהם. על עוד מבצעים בולטים של חברי הקבוצה (ולא, איומים למחוק את ישראל מהאינטרנט הוא לא אחד מהם) בהמשך.

ילד אינדונזי בן 9 (צילום: אבנת אבטחת מידע )
אחד מה"האקרים" של אנונימוס. ילד אינדונזי בן 9 | צילום: אבנת אבטחת מידע

"מדובר באנשים נורמטיביים"

"אנונימוס מאוד השתנה. הגרעין הקשה והיותר מתוחכם, זה היה אנשי טכנולוגיה מצוינים, כשבסך הכל אנחנו שואפים להביא את העולם למקום טוב יותר:  לפגוע בדומיננטיות של תאגידים, בפעולות ממשלה שפוגעות בחופש של כולם", סיפר ל-NEXTER ג', ישראלי שפעיל באנונימוס, שגם באופן טבעי ביקש להישאר בעילום שם. 

"אנונימוס מגיע ממקום של להפוך את העולם למקום טוב יותר ולעצור את הדורסנות. חלקם היו אנשים מהאקדמיה, אנשים מהתעשייה, אנשים בוגרים יחסית, בגילאים בין 17 ל-35. מדובר באנשים נורמטיביים", הוא מדגיש.

בואו לפייסבוק של נקסטר

הוא ממשיך: "בשנים האחרונות,  בגלל השם שנוצר לאנונימוס, קבוצות שונות אימצו את השם ואת האג'נדה כשהם לא בהכרח דומים לאנונימוס. מבחינת המבנה, זה קצת כמו אל קאעידה - מדובר בערב רב של קבוצות, שחמישים אחוז מהן, מה שמשתף ביניהן הוא קידום של החופש בחברה האנושית, וחמישים האחוזים האחרים – לא קשורים לזה בכלל...הייתה גם ירידה ברמה הטכנולוגית ובגיל. בקבוצות החדשות מדובר על ילדים בגילאי 12-17, ולאף אחד אין כוח להיות גננת שלהם", הוא מתלונן.

כך "דופקים" את המערכת בצורה אלגנטית

אין תמונה
אנונימוס נגד משטרת ישראל: "מגבים את האלימות ומזלזלים באזרחים"

ומה כוללת בעצם פעילות באנונימוס? פעילות שלא פעם נעשית בשעות החשיכה – לא בהכרח מפאת המעשים, אלא שכאמור, ההאקטיביסטים הם אנשים מהשורה, כאלה שבשעות היום יש להם עבודה, ובערב הם צריכים לרחוץ את הילדים ולהשכיב אותם לישון.

ג' מפרט: "יש את הרמה הראשונית. אני כל הזמן מקבל ידיעות והודעות דרך רשתות חברתיות, אימיילים ואני כל הזמן ניזון ממעגלים שונים של מידע – בין 200 ל-300 מיילים ביום. מתוך המידע הזה, יש סוגים שונים של מיילים והודעות. חלקם קשורים לפעילות טכנולוגית כזו או אחרת, אם מתגבשת צורה של פעילות כזו או אחרת, מחליפים מידע והולכים לאותה פעילות".

"ברמה השנייה, כשמתגבשת פעילות, מתחברים ל-IRC או מערכות אחרות, זה די מפה לאוזן. נניח למשל, שנורא מתסכלים אותנו מפעלי ים המלח, ואנחנו מחליטים שצריך לארגן קבוצת פעילות. מתחילים להקים קבוצה, מפה לשם נאספים 50 אנשים ואנחנו מתדיינים בינינו מה אפשר לעשות. בגרעינים הראשוניים, מדובר באנשים יותר מבוגרים שלא ששים לעבור על החוק והפעילות לא תכלול פעולות עברייניות. החבר'ה הקצת יותר צעירים הם יותר ברבריים", הוא מעיד.

ד', פעיל אחר, גם מספר מניסיונו. "בעבר, הייתה יותר פעילות של איך לדפוק את המערכת בצורה אלגנטית, שהיא לא חשבה עליה", הוא אומר. הוא מספר למשל, על תעלולים כמו להעביר כמה אגורות בין חשבונות בנקים, כך שעצם הפעולה, תעלה לבנק יותר כסף משוויה. "לא בהכרח מדובר בלוחמת סייבר מתקדמת, אבל דברים שמאוד הושקעו בהם מחשבה", אומר ד'.

הוא גם מספר על החדירה של הגורמים האנטי ישראליים לתוך התנועה, ואיך הם שונים מהרוח המקורית שנישבה בפורומים ובמבצעים כמו "פרויקט צ'אנולוגיה":

"ראיתי את התופעה של האנטי ישראלים באנונימוס צומחת מאפס, את הזרימה של אנשים חדשים לתוך אנונימוס, שהאג'נדה שלהם היא אנטי ישראל ופרו פלסטין. אבל יחד עם זה היכולת הטכנית נעלמה. גם כשאמרו להם (בפורומים – נ.ל.) אלה לא אתרים חשובים שצריך לתקוף ואתם רק פוגעים בידע, כמו למשל אתר המרכז לחקר החרדה באוניברסיטת תל-אביב, לא היה אכפת להם. וזה בניגוד לפוליטיקה של אנונימוס, שלא פוגעים באזרחים".

אנונימוס ישראל מכריזים מלחמה על אלימות שוטרים בישראל:

 

אנונימוס נגד ה"אנשים הרעים"

לפני ש"התקלקלו" הצליחו אנונימוס לייצר לא מעט מבצעים שזכו לתשומת לב רבה וזיכו אותם בכבוד רב. גם ההצלחה של "פרויקט צ'אנולוגיה", העלתה לחברי הקבוצה את המורל ואלה החלו לתכנן בפורומים שלהם ברשת ולבצע שורה של "מבצעי חופש" נוספים בין השנים 2008 ל-2010, כאשר המטרות הן גופים ואנשים אשר לדעת אנונימוס מסכנים את חופש הביטוי ואת חירויות האזרחים. בין המותקפים, אתר ראש ממשלת אוסטרליה שהופל כשבאוסטרליה נידון חוק לצנזורת הרשת ולאחר מכן חוק לצנזורה על פורנו.

_OBJ

מבצע "תגמול" (Payback), ב-2010, שם על הכוונת את הגופים הלוחמים בהפרת זכויות יוצרים של תאגידי המדיה, כמו RIAA (איגוד תעשיית התקליטים של אמריקה) ו-MPAA (איגוד אולפני הסרטים של אמריקה) – בגלל הפעולות שלהם נגד אתרי שיתוף קבצים, ובראשם אתר Pirate Bay, אולי אתר הטורנטים הגדול בעולם. גם האתרים של הארגונים הללו ושלוחיהם "נהנו" ממתקפות מניעות שירות מבוזרות באדיבות אנונימוס.

אולם הפעולה ששמה את אנונימוס ברשימת "האנשים הרעים" של ממשלים מדינתיים ברחבי העולם המערבי ולהתעניינות פעילה של גופי אכיפת החוק בהם, הייתה העמידה שלהם לצד ויקיליקס, אתר ההדלפות האנונימי – שהסב בשעתו מבוכה רבה לממשלים בעולם כשפרסם תכתובות חסויות. כמה "פנינים" שאולי זכורות לכם מאז, הן דעתם של נשיא ארצות הברית ברק אובאמה ונשיא צרפת דאז ניקולא סרקוזי על ראש הממשלה נתניהו, כאשר סרקוזי מכנה את נתניהו "שקרן".

מבצע "תגמול" המשיך בדצמבר אותה שנה, כאשר הפעם על הכוונת היו תאגידים וחברות שנצטוו בידי בתי המשפט המדינתיים למנוע אפשרות סליקה לויקיליקס כמו מאסטרקארד, ויזה ופייפאל. האתרים שלהם הופלו. לחברות נגרמו לטענתן, נזקים בשווי של מיליוני דולרים בעקבות ההתקפות.

אחד מסרטוני "תגמול" נגד סוני:

 

במרוצת 2011, התפלגה מאנונימוס קבוצה חדשה, בשם LulzSec, קבוצה של האקרים מוכשרים מאוד, שהחלו בסדרה של תקיפות על מטרות "איכות" בעיקר "בשביל הצחוקים" וכדי להוכיח עליונות טכנולוגית. בין האתרים שנפרצו או הופלו ונלקח מהם מידע, היו סוני (שמאתרה נגנב מידע על לקוחות שגם פורסם לציבור), כמה חברות משחקים, אתר פורנו גדול, אתר הסנאט האמריקאי, ה-CIA, שירות הבריאות הלאומי של ארצות הברית והסוכנות לחקירת פשעים חמורים. בתום 50 הימים, הקבוצה הודיעה על התפרקותה.

אבל סדרת התקיפות של 2011 על גופים שהם לב לבו של הממסד האמריקאי, גרם למעצרו של הקטור חאבייר מונסיניור, הידוע גם בכינויו "סאבו", אחד ממנהיגי הפלג, בידי ה-FBI, שגם הוביל למעצרם של חמישה האקרים נוספים.

אבל אנונימוס לא מבצעים רק תקיפות. הם גם עוזרים לרשויות החוק כשצריך, ובמסגרת האג'נדה שלהם לחופש מידע, הם מסייעים לאזרחים במדינות בהן האינטרנט מצונזר ומסורס. מזה שנים רבות אנשי אנונימוס עוסקים בציד פדופילים ברשת, בעיקר על ידי התחזות לילדים בפורומים ובחדרי שיחה, פיתוי פדופילים ואז מעבירים את החומרים המפלילים למשטרה. עוד היה לאנונימוס תפקיד ביצירת מעקפים של האינטרנט המצונזר וסיוע למתנגדי משטר במדינות בהן פרח בשנה שעברה האביב הערבי, כמו איראן, טוניסיה, מצרים, סוריה ועוד. ייתכן, וזוהי השערה של כותב שורות אלה בלד -  שהצעדים האלה הם שהביאו לעלייתם והצטרפותם של גורמים פרו פלסטיניים לשורות אנונימוס. 

>> נחשפים: ההאקרים שמאחורי המתקפה על ישראל

>> האתרים הישראלים שנפרצו במתקפת ההאקרים של אנונימוס

>> הנוקם: האקר ישראלי הפיל את האתר של אנונימוס

>> כל מה שרציתם לדעת על מתקפת הסייבר על ישראל 

>> אנונימוס טוענים שחשפו את האיש שגרם לאמנדה טוד להתאבד

>> אנונימוס: "נפיל את פייסבוק ב-28 בינואר"

>> אנונימוס לישראל: "חדלו מיד מהטרור שלכם על אנשים חפים מפשע של פלסטין"

>> האב חטף את הילדה מאמה, אנונימוס מנסים להציל אותה

>> אנונימוס חשפו ביוטיוב אונס של נערה

>> אנונימוס: "השגנו פרטים סודיים של סוכני מוסד"