1. לא להתפתות

כשאתם נמצאים במיקום חדש, היכנסו למסך הרשתות האלחוטיות הזמינות - במחשב על ידי לחיצה על סמל מד הקליטה של האינטרנט האלחוטי, בסמארטפון אנדרואיד על ידי כניסה להגדרות -> WiFi ובאייפון הגדרות -> WiFi.

סמארטפון
צילום: Lester Kamstra, Flickr

אל תתחברו לכל רשת פתוחה שקיימת - במיוחד לא אם השם שלה הוא סתם Free WiFi. כל האקר מתחיל יכול לפתוח רשת כזו כדי לפתות אנשים לגלוש כאשר הוא מנטר כל פעולה שלהם. לכן, חשפו רשתות עם שם העסק בו אתם נמצאים ואף העדיפו רשתות מאובטחות בסיסמה אותה יש לבקש במקום - בהן תהיו בטוחים הרבה יותר.

2. לא לשתף

אם אתם מתחברים עם מחשב נייד, ייתכן שכל מי שגולש על אותה רשת כמוכם יכול פשוט לשוטט לכם בין התיקיות והקבצים ולעשות ככל העולה על רוחו. כדי להימנע מכך, יש לכבות את שיתוף הקבצים והכוננים הנמצא תחת "לוח הבקרה" (Control Panel) -> "רשתות ואינטרנט" (Network and Internet) -> "מרכז הרשתות והשיתוף" (Network and Sharing Center) -> "שנה הגדרות שיתוף מתקדמות" (Change advanced sharing settings) ולסמן תחת "אורח או ציבורי" (Guest or Public) את "כבה שיתוף קבצים ומדפסות" (Turn off file and printer sharing). לסיום, יש ללחוץ על "שמור שינויים" (Save Changes).

3. לא להקליד פרטים בכל מקום

אנחנו יודעים שאתם גולשים באותם אתרים כמו תמיד גם כשאתם על רשת ציבורית, אבל בחייכם - להקליד שמות משתמש וסיסמאות בקצב של 3 בדקה בזמן שאתם חולקים רשת משותפת עם המשתמשים SexyEyes15, Dell-Aviv17 ו-TheAnalyzer19? לא ולא! לפחות לא לפני שבדקתם שהאתר בו אתם מזינים אותם תומך בתקשורת מוצפנת (HTTPS). חפשו את סמל המנעול בשורת הכתובות בדפדפן שלכם. אם הוא לא שם - פשוט צאו.

4. לא לאשר דברים אוטומטית

כולנו חטאנו ועוד נחטא בפטירה מהירה של הודעות והתראות על ידי לחיצה על אוקיי או תיבה מקבילה בלי לקרוא או להבין את ההודעה. נחשו מה: ברשתות ציבוריות זה מסוכן פי אלף. כי כשאתם מתחברים אליהן, אתם חשופים לפגעים כמו תוכנות ריגול של חברות שמתחזקות רשתות כאלה תמורת הזכות לשתול תוכנות ריגול אצל המשתמשים או סתם וירוסים שיובאו על ידי גולשים לא זהירים קודמים ברשתות האלו ומתריעים בפני כל מי שמתחבר שנגן הפלאש שלו לא מעודכן (אתם באמת נופלים בפח הזה בפעם המאה?). לכן, חשוב לשים לב מה מאשרים ולא להוריד כלום - אפילו לא עדכונים לכאורה לתוכנות שכבר מותקנות על המחשב שלכם.

5. לא לבצע פעילות בנקאית

יש צורך להרחיב?

בונוס: רשת אלחוטית מול סלולרית

חשוב לזכור שכיום, יש לכל אחד מאיתנו סמארטפון עם גישה לאינטרנט סלולרי, שרובנו רחוקים מלנצל עד תום. עם המעבר ההדרגתי לדור הרביעי, מציעות לנו ספקיות הסלולר גלישה בנפחים גדלים ובמהירויות גבוהות. למעשה, אפילו מי שגולש על דור שלישי בישראל זוכה ברוב המקומות והזמן למהירות גבוהה יותר מרשתות ווייפיי אלחוטיות עמוסות. לכן, ההמלצה שלנו היא לשקול אם אתם בכלל צריכים את הטובות של בעלי העסקים עם האינטרנט האלחוטי, או שאולי עדיף לכם להתיישב על הדשא הקרוב, לחבר את המחשב לאינטרנט הסלולרי דרך הסמארטפון ולגלוש בזהירות, מבלי לגמור את חבילת הגלישה.