ישראלים רבים קיבלו ביממה האחרונה מסרונים (סמסים) בהם נטען כי מכשיר הטלפון שלהם נפרץ, ובמידה ולא יעבירו סכום כסף גדול בביטקוין התוכן המיני שלהם יופץ לכל אנשי הקשר שלהם. גם אתם קיבלתם את הסמס הזה? אז קודם כל תרגעו.

"שלח 500$ בביטקוין... אחרת אני אשלח לכל אנשי הקשר שלך סרטון שלך 'מענג את עצמך', פרצתי למכשיר שלך וצילמתי אותך ביחד עם הסרטון שראית. אתה די סוטה... אני אדע אם ראית את ההודעה אז אל תנסה להתעלם. יש לך 72 שעות לשלוח את הכסף" כך נכתב בהודעה. לתופעה קוראים בשפה המקצועית Sextortion - הונאות סחיטה מינית.

בחברת אבטחת המידע ESET בישראל ציינו כי קיבלו דיווחים רבים בעקבות המסרון המדובר ומציינים כי זוהי שיטת מצליח שלמרבה הצער עובדת. המכשיר לא באמת נפרץ ואין לאף אחד סרטון שמתעד אתכם.

"אנחנו רואים התפשטות רחבה בישראל במהלך השנה האחרונה, של התופעה של הונאות של סחיטה מינית, הנקראות באנגלית sextortion" מסביר אמיר כרמי מנהל הטכנולוגיות ב-ESET ישראל. "מדובר בתעשייה שמניעה את עצמה, כלומר גם אם אדם אחד מתוך 1,000 או מתוך 5,000 הודעות שנשלחות משלם את הכופר, מדובר בפעולה משתלמת מבחינת העבריינים שמריצים את ההונאה, וכך הם כנראה יפעילו אותה מחדש במתכונות שונות עם רשימות אחרות של קורבנות פוטנציאליים".

אז מה אפשר לעשות? "פשוט להתעלם מההודעות הנ"ל ולמחוק אותן. במקרה של הודעת סחיטה בה מצורפת סיסמה בה אתם משתמשים או השתמשתם בעבר, וודאו שהחלפתם אותה בכל החשבונות שלכם, וכאשר אני אומר החלפתם, אני לא מתכוון להחלפה של ספרה אחת בסיסמה אלא סיסמה חדשה לחלוטין", מסביר כרמי.

ובואו נתרכז שניה בתוכן ההודעה, שגם אנשים שלא עשו שום דבר קיבלו אותה. אבל גם אם כן עשיתם דבר מה מול הטלפון שלכם - מצלמת הסלפי תצלם את הפנים שלכם ולא את כל הגוף שלכם. תנסו להחזיק את הטלפון שלכם, תצפו בסרטון ועל הדרך נסו לצלם את כל הגוף שלכם - כנראה שזה לא באמת אפשרי.