גרסה חדשה לווירוס אנדרואיד שזוהה כבר לפני מספר חודשים מאיימת על מכשירים ברחבי העולם, כך הזהירה בסוף השבוע חברת אבטחת המידע ESET.

לוקאש שטפאנקו, חוקר אבטחה בחברת Eset, הסביר שהווירוס, שזכה לכינוי "דאבל-לוקר", חוסם את המכשיר פעמיים: גם מצפין את הקבצים, וגם משנה את קוד הפתיחה של נעילת המכשיר, כדי לוודא שהבעלים לא יצליח להשתמש בו.

לדברי שטפאנקו, זו הפעם הראשונה שבה נראה שילוב כזה של שתי נעילות כדי לוודא שהקרבנות לא יוכלו להתמודד עם הווירוס.

הווירוס מדביק מכשירים באמצעות התחזות לעדכון לאפליקציית פלאש - שבכלל לא קיימת היום בסמארטפונים, כך שאם אתם רואים באתר כלשהו בקשה להורדת עדכון כזה, הדבר האחרון שאתם צריכים לעשות הוא ללחוץ עליה.

לאחר ההורדה, מבקשת האפליקציה הרשאת "נגישות", שמאפשרת לה לקבל שליטה מלאה על המכשיר ולהחליף את מסך הבית שלו. החלפת מסך הבית גם גורמת לכך שאפילו עם בעל המכשיר הצליח לכאורה לנטרל אותה - ברגע שהוא לוחץ על כפתור הבית הדבר מפעיל אותה שוב.

החדשות הטובות היחידות הן שבניגוד לגרסאות קודמות של הווירוס שעליו מבוססת "דאבל-לוקר", הגרסה הנוכחית אינה פורצת לחשבונות הבנק שלכם. החדשות הרעות הן שהיא דורשת 0.130 ביטקוין - שהם כ-250 שקל - כדי להחזיר לכם את הקבצים שלכם, ונותנת לכם יממה בלבד לשלם. שטפאנקו מציין כי ניתן לעקוף את הצורך בתשלום על ידי איפוס המכשיר להגדרות היצרן כדי לקבל את היכולת להשתמש בו - אך את הקבצים שהיו עליו לא ניתן להחזיר ללא הקוד של ההאקרים.