כדאי שתדעו: גם לכייסים יש טכנולוגיה חדשה - בסרטון חדש שפורסם בחו"ל נראה כיצד נוכלים מסתובבים עם מכשיר לסריקת אשראי מרחוק ובקלות מטורפת שואבים לכם את מספר האשראי מתוך הכרטיס שבתוך הארנק שבתוך התיק או הכיס - בלי לגעת בכם בכלל, ובלי להיות קרובים אליכם.

מדובר בכרטיסים החדשים יותר שכבר מאוד פופולריים בעולם, אבל נכנסים גם לישראל יותר ויותר. לא צריך לגהץ אותם, אלא פשוט להצמיד למסופים השונים הנמצאים בקופה ובמכונות השונות - ממש כמו שאתם משתמשים בכרטיס רב קו ברכבת או באוטובוס.

אז תשלום בקלות - וגם גניבה בקלות. האם כל אחד יכול לסרוק את הכרטיס שלכם באמצעות מסופון בלי שנדע?  ״אני רוצה להרגיע. מאחורי כל מסוף כזה עומדת ישות משפטית שהורשתה לעבוד במסוף. מבוצע מאחורי הישות אימות על ידי חברת האשראי שמאפשרת לאותו סולק לכבד תשלומים מאחורי כרטיס האשראי״, מסביר אלי נחמני, מנכ"ל חברת Ipay טכנולוגיות. במילים אחרות - אם מישהו מנסה לקחת מכם כסף סתם, אתם יכולים לערער על העסקה לחברת האשראי וגם לדעת בדיוק במי מדובר. גם חברת האשראי מכירה אותו - ואם מדובר בנוכל - תפעל נגדו.

אך בימים האחרונים התפרסמה שיטה חדשה ומפחידה עוד יותר - פריצה לכרטיס ממרחק של 50 מטר- האם בזה יש סכנה? ״גם אם ניתן לקרוא את הכרטיס במרחק של 50 מטר הוא לא יוכל לעשות עם זה שום שימוש. הפרטים שהוא קורא מהכרטיס גם באותו מרחק, הם לא בדיוק אותם הפרטים שהוא יכול לעשות בהם שימוש״, מוסיף נחמני. כלומר, הוא לא יכול לשאוב את מספר הכרטיס ולהתחיל להזמין על חשבונכם פיצות.

מה עוד אפשר לעשות? לדברי נחמני זה די פשוט ״אני תמיד מציע להיות עירני. לעקוב אחרי פירוט העסקאות" - זה משהו שאתם יכולים לעשות מדי יום באפליקציית האשראי. אם אתם בכל זאת דואגים - "היום התופעה הזאת כבר מוכרת, יש ארנקים ומחזיקי כרטיס אשראי המוגנים ב-RFID, מפני גניבה, כדי למנוע שימוש ללא רשותי בכרטיס״. פשוט חפשו חוסמי RFID בחנויות או באתרי קניות בחו"ל.