כמה אתם משלמים עבור ביטוח הרכב או ביטוח בריאות? בטוח יותר ממה שנראה לכם הגיוני. אחת מחברות הביטוח הגדולות בארצות הברית יצאה בהודעה שאולי תשנה לכולנו את העתיד - הם ימכרו ביטוח חיים רק למי שיסכים להשתמש בשעונים חכמים - שידווחו לחברת הביטוח בזמן אמת מה המצב הבריאותי האמיתי של הלקוח.

אז האם מדובר בהוזלה משמעותית בביטוחים? או דווקא בחדירה קשה לפרטיות? "אני חושבת שהטכנולוגיה יכולה לעזור לא מעט לתמחור ביטוח אישי", אומרת אתי אלישקוב מנכ"לית ומייסדת ליברה ביטוח, "לרוב האוכלוסיה זה ישפר את המחיר". 

העסקה הזאת קיימת לא רק בביטוחי בריאות, אלא גם בתחום הרכב. יש חברות בארה"ב שמחייבות מבוטחים להתקין רכיבי OBD לשקע ברכב - והם אוספים מידע על אופי הנהיגה - כמו מספר קילומטרים, האצות ופניות חדות. "אנחנו יכולים לתת הנחה למי שנוהג טוב", מסבירה אלישקוב, ומוסיפה שאפשר לתת הנחות גם למי שנוהג מעט קילומטרים.

ומה עם הפרטיות? השעון יודע הכל על הגוף שלי, ורכיב ה-OBD יכול לאסוף גם נתוני מיקום. "אנחנו יודעים שאם זה ייטייב עמנו, אין לנו מה להסתיר. בעזרת השעונים אפשר לשנות את המחיר שלך - אם תשנה תזונה, תעשה ספורט או תטפל בבריאות שלך מבעוד מועד אם תראה סממנים". לדבריה, זה יעזור גם לחברות הביטוח וגם למבוטחים.