סין הצליחה לחדור למחשבים של אמזון, אפל, וקרוב ל-30 חברות בסך הכל - כולל בנק גדול וקבלנים של הממשל בארה"ב. כך עולה מתחקיר של "ביזנסוויק". הפריצה נעשה באמצעות שבב מחשב זעיר, שהותקן בלוחות אם של מחשבים ושרתים שיוצרו בסין, ונמכרו לחברות כדי לשמש במרכזי המידע שלהם. כבר ב-2015 גילתה אפל שבבים זדוניים כאלה במחשבים שלה.

אמזון, אפל וסופרמיקרו, החברה שהרכיבה את השרתים מהרכיבים הסיניים, הכחישו את הדיווח של "ביזנסוויק". באמזון מסרו: "חטיבת הענן שלנו לא ידעה על פריצה לשרשרת האספקה שלה, בעיה עם שבבים זדוניים או שינוי בחומרה". מאפל נמסר כי "החברה מעולם לא מצאה שבבים זדוניים, מניפולציה בחומרה או פריצה בשרת שלה בשום צורה". ממשלת סין לא הגיבה ישירות לפניות. ה-FBI וה-CIA סירבו להגיב.

ההכחשות של החברות נסתרו על ידי עדויות של בכירים ובכירים לשעבר בכוחות המודיעין האמריקאיים שיודעים על הפריצה, בנוסף לעובדי אמזון ואפל שסיפקו מידע על ההתקפה. לדבריהם, אמזון שיתפה פעולה עם חקירת הממשל בנושא. בסך הכל 17 אנשים אישרו כי אכן התבצעה מניפולציה בחומרה. בכיר אחד בממשל אומר שמטרתה של סין היתה גישה לטווח ארוך לסודות עסקיים ורשתות ממשל רגישות. ככל הידוע לא נגנב כל מידע של צרכנים.

ב-2015, אמזון התחילה לבדוק אפשרות לרכישת חברה בשם אלמנטל טכנולוג'יס, סטארט-אפ לדחיסת סרטוני וידיאו, לקידום שירותי הסרטרימינג של החברה – אמזון פריים. הטכנולוגיה של אלמנטל שימשה לסטרימינג של המשחקים האולימפיים, תקשורת עם תחנת החלל הבינלאומית ואף לרחפנים של ה-CIA.

החוזים של אלמנטל עם חברות שעוסקות בביטחון לאומי היו הסיבה המרכזית לכך שאמזון בחרה בה, שכן החברה התאימה לשירותים שאמזון סיפקה לממשלת ארה"ב, כמו שירותי ענן (AWS) ל-CIA.

אמזון שכרה חברה צד שלישי לבדיקת אלמנטל, לפי מקור המעורה בנושא. בדיקה מעמיקה של המוצר המרכזי של החברה - השרתים שמתקינה אלמנטל אצל לקוחותיה כדי לבצע את דחיסות הווידיאו – גילתה כי בלוח האם של השרתים הותקן שבב,לא גדול יותר מגרגיר אורז ומחוד של עפרון, שלא היה בתכנון המקורי של השרתים. את השרתים הרכיבה חברה בשם סופקמיקרו מסן חוזה, שהיא גם ספקית לוחות האם לשרתים הגדולה בעולם.

פורסם ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker

קפה, ריצה ועומר אדם: הכירו את לי אבידר, מפתחת front-end בוובפאלס
מורה נבוכים ברשת: הסטארט-אפ גלאסבוקס גייס 25 מיליון דולר

אמזון דיווחה על הגילויים לממשל האמריקאי וגרמה לזעזוע בקהילת המודיעין, כאשר השרתים של אלמנטל שימשו ברחפנים של ה-CIA וכן ברשתות של הספינות של הצי האמריקאי. אלמנטל היתה רק אחת ממאות לקוחות של סופרמיקרו.