כולם יודעים שהתנצלות לא ממש נחשבת אלא אם המתנצל יפסיק לעשות את הדבר שעליו התנצל. אבל יש כנראה גם אנשים שלא מבינים את זה. כמו פליקס שלברג, הידוע בכינויו פיודיפיי, מפעיל הערוץ הפופולארי ביותר ביוטיוב.

רק לפני חודש התנצל שלברג על סדרת בדיחות גרועות בסרטונים שלו שהתפרשו כאנטישמיות והובילו חברות שונות לבטל חוזים שהיו מכניסים לו מיליוני דולרים. "אני מתנצל על המילים שהשתמשתי בהן, שאני יודע שפגעו באנשים ואני מודה שהבדיחה עצמה הלכה רחוק מדי", אמר אז - אלא שעכשיו הוא מסתבך שוב בדיוק על אותו דבר, והפעם הבדיחה אפילו יותר בוטה וסרת טעם.

בסרטון שהעלה ביום שישי, תחת הכותרת "סימולטור היטלר (פרסומת)", משחק שלברג דמות שמעוצבת עם תספורת היטלר, ומנסה להרוג יצורים שונים אותם הוא מגדיר למשל "יהודי בדרגה 3" או "יהודי בדרגה 17". המשחק מלווה פרשנות של שלברג לאישיותו של היטלר, כאילו אינו אשם ברצונו לשים קץ ליהודים. בסוף הסרטון מוצגים קרדיטים הומוריסטיים להרמן גרינג (מפקד חיל האוויר הגרמני), יוזף גבלס (שר התעמולה), היינריך הימלר (מפקד ה-SS), ולטר פון בראוכיטש (מפקד צבא היבשה הגרמני בתחילת המלחמה) ואווה בראון. בסיום מוצגת "שורת המחץ", הטוענת שהמימון הגיע מהוול-סטריט ג'ורנל - אותו עיתון שהאשים את שלברג באנטישמיות בשל בדיחות קודמות.

כמובן שהסרטון, שזכה בינתיים ל-2.5 מיליון צפיות, לא קשור להיטלר. המשחק בו משחק שלברג הוא Conan Exiles, שיצא לפני כחודש וחצי.

אלא שהבחירה של שלברג, להפוך אפילו סרטון הדגמה של משחק חדש לבדיחה על היטלר והיהודים, כנראה מרגיזה אנשים רבים. מגיבים רבים התלוננו על ההומור הירוד, ואלפי תומכי היטלר אמיתיים פירשו אותו כתומך בעמדתם. הוא גם צבר יותר מ-10,000 דיסלייקים - מספר נדיר אפילו בערוץ השנוי במחלוקת של פיודיפיי.

שלברג, מצידו, מתעלם מהתגובות, וההתייחסות היחידה שלו לסרטון היתה בטוויטר, שם הבהיר לאחר שהסיר אותו זמנית עוד באותו יום כי "ראו לרגע ביצים בסרטון האחרון אז הייתי צריך להוריד אותו ולבצע התאמה תירגעו".


גם התמיכה בפיודיפיי נראית כמתערערת: מאז סרטון שלו מלפני שבועיים, בו הוא "הורג את היטלר" במשחק Sniper Elite 4, הפסיקו המתרגמים הקבועים שלו לעברית לתרגם את הסרטונים שלו, וגם במספר השפות האחרות שאליהן הוא מתורגם נראית ירידה משמעותית.