הסרט הראשון בסדרת Avengers ("הנוקמים" בעברית) היה אחד מהסרטים המצליחים בכל הזמנים. מסתבר שאם לוקחים את גיבורי העל האהובים בעולם - קפטן אמריקה, איירון מן, הענק הירוק ועוד - ודוחסים את כולם לסרט אחד – זה עובד. אך האם זה עובד גם כשדוחסים אותם למשחק וידאו אחד? ועוד כזה שעשוי מלגו?

 

Lego Marvel’s Avengers הוא המשחק החדש בסדרת משחקי ה"לגו", והראשון שמנסה לשחזר את עלילות סרטי "הנוקמים". אם תמיד בער לכם לשלוט בקפטן אמריקה בזמן שהוא זורק את המגן שלו או בת'ור בזמן שהוא מניף את הפטיש - המשחק הזה ייתן לכם את האפשרות לעשות זאת בצורה די מהנה - כל עוד עדיין לא מיציתם את השטיק הקבוע של משחקי הלגו האלה.

אני לגו

אם לא יצא לכם לפגוש עדיין באחד מהמשחקים הדיגיטליים בסדרת לגו (וזה די מוזר, כי בעשור האחרון יצאו כבר 20 כאלה), נגלה לכם שמדובר במשחקי הרפתקה-פעולה, בהם אתם צריכים להסתובב בעולם שעשוי כולו מלגו ולהלחם באויבים שונים ומשונים, תוך כדי פתירת חידות סביבתיות. כך למשל, לפעמים תגיעו למבוי סתום וכדי לעבור אותו תצטרכו לחפש מספר אבני לגו מיוחדות שיתחברו לחפץ חדש שיוכל לסייע לכם להתקדם.

מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers
קפטן אמריקה, מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers

ה-Avengers פועלים בדיוק ככה: השלבים מורכבים מסדרה של קרבות, שמופרדות בדרך כלל באיזו חידה קטנה שצריך לבחור. בשלב מסויים המשחק משנה קצת את הפוקוס משלבים קצרים יחסית ל"עולם פתוח", שמאפשר לכם לחקור את הסביבה בקצב שלכם. אם שיחקתם באחד המשחקים האחרים בסדרה - אתם יודעים בדיוק למה לצפות.

העניין הזה הוא לא בהכרח כל כך טוב. בשלב מסויים במשחק התקשיתי כבר לזכור האם אני משחק ב-Lego Avengers או אולי בכלל ב-Lego Batman או לגו אידיאנה ג'ונס. המשחקים האלה הפכו למאוד דומים זה לזה, ולמרבה הצער "הנוקמים" לא מחדשים שום דבר על פני הנוסחה המוכרת. בקיצור - אם התחיל להמאס עליכם הפורמט הזה, המשחק הזה לא יהיה מה שישנה את דעתכם.

מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers
הענק הירוק, מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers

נוקמים עם בעיות

זו לא רק תחושת המיחזור שהופכת את המשחק הזה לבעייתי. איתה עוד אפשר להסתדר (ולראייה - המשחקים האלה עדיין מוכרים המון עותקים, מה שאומר שיש מספיק מעריצים שעדיין לא מאסו בשטנץ). הבעיה הגדולה של "הנוקמים" היא שגם כמשחק לגו לא מדובר במשחק טוב במיוחד.

הבעיות מתחילות כבר בשלב הראשון, שכולל כמות לא סבירה של אתגרים שלא ממש ברור כיצד צריך לעבור אותם, ומצריכים ניסוי ותהייה בסגנון "ללחוץ על כל הכפתורים בשלט ולקוות שמשהו יעבוד". בתור משחק שמיועד בראש ובראשונה לקהל צעיר הוא עושה עבודה רעה מאוד בלהסביר מה בדיוק צריך לעשות בכל רגע נתון.

מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers
איירון מן, מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers

בעיה נוספת טמונה במה שהיה אמור להיות אחד היתרונות הגדולים של המשחק, והוא ריבוי הדמויות שניתן לשחק בו. המשחק הזה מאפשר לכם כמעט את כל גיבורי העל הקשורים ל-Avengers וכולל כמה עשרות טובות של דמויות שחיקות. זה נשמע כמו יתרון, אבל דמויות רבות מרגישות מגושמות לשליטה (במיוחד אלה שיכולות לעוף), והמכות המיוחדות של כל דמות מרגישות לעיתים לא מאוזנות. מה שהיה אמור להיות כיף גדול הופך למעמסה מיותרת.

עדיין מצחיקים

אז נכון, הנוקמים לא מחדשים יותר מדי ויש גם כמה בעיות בעיצוב של המשחק - אבל עדיין יש גם כמה דברים שהוא עושה טוב: בדומה לכל משחקי הלגו, האווירה הקלילה של המשחק וחוש ההומור המצויין של הכותבים יוצרים חוויה מבדחת שגרמה לי לצחוק בקול רם כמה וכמה פעמים, במיוחד לשחקנים שמכירים טוב את הדמויות והסרטים. לא עניין של מה בכך.

מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers
ת'ור, מתוך המשחק Lego Marvel's Avengers

גם האפשרות לצרף שחקן שני למשחק על אותו מסך (מה שנקרא בעגה המקצועית Local Co-Op) היא מבורכת ולא מובנת מאליו בנוף המשחקים המודרניים. Lego Avengers, כמו כל משחקי הלגו, נשאר אחת האופציות היחידות למשחק שהורה גיימר יכול לשחק עם הילדים הקטנים שלו ביחד - וזה מעולה.

וכך, למרות ש-Lego Avengers היה כנראה יכול להיות משחק מהודק ומהנה יותר - הוא עדיין מוצר לא רע בכלל לגיימרים צעירים, חובבי לגו או גיקים של קומיקס.