כבר שנים שמבטיחים לנו סמארטפונים מתקפלים - כאלה שאפשר לסגור ולהכניס לכיס הקטן מצד אחד, ואז לשלוף באוטובוס ולפתוח מסך בגודל שעליו יהיה כיף לצפות בסרטים או סדרות מצד שני. אבל עד היום עוד לא ראינו שום הוכחה שזה אשכרה עומד לקרות.

ראיה מספר אחת: התמונות בכתבה הזו לקוחות מתוך בקשת פטנט של מיקרוסופט, שהוגשה ביוני האחרון ופורסמה על ידי משרד רשם הפטנטים האמריקאי בשבוע שעבר. בבקשה מתואר בפרטי פרטים מה שהחברה קוראת לו "מכשיר בעל צירים". הוא מתואר ומצויר כסמארטפון מתקפל בעל שני מסכי מגע, שכל אחד מהם מתוך על צד אחד של המכשיר וממשיך אל הצד הפנימי - וכשפותחים את הצירים, שני המסכים המעוגלים בקצוות "נפגשים" והופכים למסך אחד גדול.

או בעברית: זה סמארטפון שנפתח לטאבלט.

מתוך בקשת פטנט של מיקרוסופט ל
מתוך בקשת פטנט של מיקרוסופט ל"מכשיר עם צירים" | איור: מיקרוסופט

הפטנט לא מתרכז באיך שהמכשיר יעבוד או מה הוא בדיוק יעשה, אלא דווקא בעיצוב הצירים שמאפשרים לשני המסכים להיות צמודים מספיק לשמש כמסך אחד גדול. התעסקות בצירים היא מאפיין בולט של חטיבת Surface במיקרוסופט - זו שמייצרת טאבלטים ומחשבים מתקדמים במיוחד. לכן, סביר להניח שהפעם החברה באמת מתכוונת להשיק מכשיר כזה בטווח קרוב יחסית.

מיקרוסופט כבר עבדה בעבר על טאבלט מתקפל דמוי מחברת בשם Courier, אלא שאז הוא לא התקפל לגודל של סמארטפון והוא גם בוטל ב-2010 לפני ההשקה. מאז השיקו מספר חברות אחרות מחשבים שמחליפים את המקלדת במסך מגע נוסף, כמו טושיבה עם ה-Libretto ולנובו עם יוגה-בוק. לאחרונה הציגה ZTE הסינית סמארטפון ראשון בעולם עם שני מסכים שנפתחים למסך אחד, אבל לפי הביקורות הוא עדיין לא בשל מספיק.

בינתיים, סמסונג עובדת כבר שנים על סמארטפון מתקפל משלה ובכיריה מבטיחים פעם שהוא יושק ממש עוד מעט ופעם שאולי לא עד כדי כך עוד מעט. מנכ"ל מיקרוסופט, מצידו, הבטיח בעבר שמיקרוסופט עובדת על סמארטפון שונה מכל מה שהיכרנו - ובהחלט ייתכן שעל זה הוא דיבר.