כשנתיים וחצי עברו עברו מאז הפעם האחרונה שבה מיקרוסופט הציגה סמארטפונים חדשים - ועתה נראה שבקרוב היא תחזור לתחום הסלולר עם מכשיר חדש שיהיה גם סמארטפון, גם מחשב וגם טאבלט.

במייל פנימי של החברה, שדלף לאתר The Verge, מדובר על כך שחטיבת Surface בחברה בוחנת כבר זמן מה מכשיר שקיבל את שם הקוד "אנדרומדה". במייל מוזכר כי "זו צורה חדשה למכשירי Surface שנכנסים לכיס", ש"תיצור חוויית מחשוב אישית וגמישה באמת". החברה גם מגדירה את תצורת המכשיר "קטגוריית מכשירים חדשה ומהפכנית".

המייל לא לווה בתמונות, אך השם המוזכר בו כבר עלה בעבר, ולפי שילוב של תיאורים מילוליים ופטנטים שלו יצר המעצב דייויד ברייר הדמיות מחשב של המכשיר, שלפי גורמים בחברה דומות מאוד לצורתו האמתית:


העבודה על מכשיר מתקפל שיכול לשמש כסמארטפון ומחשב יחד נמשכת כבר לפחות שנתיים, ומיקרוסופט לא מאוד התאמצה להסתיקר זאת: בשלהי 2016 דווח כי החברה עובדת על פרויקט פנימי ליצירת סמארטפון שמסוגל להריץ תוכנות מחשב רגילות, וכך למעשה יכול לשמש כשני מכשירים יחד; ההדלפה הגיעה חודשים ספורים לאחר ש-HP הוציאה סמארטפון ווינדוס עם תוכנה שלה שאיפשרה להשתמש בו כמחשב; בריאיון זמן קצר לאחר מכן אמר מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, כי החברה אכן עובדת על מכשיר חדש שיתחרה בסמארטפונים של אפל וגוגל, אך ציין כי לאור כישלונה של החברה לעשות זאת בעבר היא לא ממהרת ומנסה ליצור את "הסמארטפון האולטימטיבי"; כמעט שנה לאחר מכן הודה מי שהיה אחראי על חטיבת הסלולר במיקרוסופט כי החברה כבר לא עובדת על סמארטפונים רגילים (כלומר כאלה שאינם מריצים גרסה מלאה של ווידוס 10); ולפני כשנה הגישה החברה בקשת פטנט על מכשיר מתקפל שאמור להיות גם סמארטפון, גם טאבלט וגם מחשב - כאשר במצב סגור הוא בגודל של סמארטפון, במצב פתוח הוא בגודל טאבלט וכאשר פותחים אותו חלקית אפשר להשתמש בו כלפטופ.

אבל כל זה לא אומר הרבה: החברה כבר עבדה בעשור הקודם על מכשיר דומה תחת השם Courier - וגנזה אותו לבסוף; בעשור הנוכחי היא ביטלה שבועות ספורים לפני ההשקה טאבלט מיני עליו עבדה זמן רב; ובינתיים הוציאו טושיבה ולנובו לפטופים מתקפלים עם שני מסכים שלא הצליחו, וחברת ZTE השיקה סמארטפון מתקפל.

אם הפעם המכשיר אכן ייצא לפועל, הוא אמור לפי המייל להיות מושק עוד השנה, כאשר מייד אחריו אמורים להגיע מכשירים דומים של יצרניות מחשבים - בדיוק כפי שלאחר השקת כל דור של טאבלט Surface של מיקרוסופט מושקים במהירות מכשירים דומים של לנובו, HP, Asus, Dell, Acer ועוד.