גוגל גלאס, המשקפיים החכמים של גוגל, שנמצאים כרגע בשלבי ניסוי אחרונים לקראת שיווק לקהל הרחב בהמשך השנה, מתקבלים ברחבי העולם בתגובות מעורבות. מצד אחד, מסך זעיר הממוקם מול עיני המשתמש ומאפשר לו לצפות במידע תוך כדי ביצוע פעולות אחרות הוא חלומם של רבים. מצד שני, האפשרות לצלם ולהקליט את הסביבה בכל רגע נתון מדאיג מספר לא מבוטל של אנשים וגופים.

גוגל גלאס (צילום: Paula Bronstein, GettyImages IL)
"לבישת מכשיר בעל היכולת להקליט וידאו אינה ראויה" (אילוסטרציה) | צילום: Paula Bronstein, GettyImages IL

 

בתחילת השבוע זכה נסיין גוגל גלאס מאוהיו שבארה"ב לחוות על בשרו את החשש מהמכשיר, כאשר גורש מבית קולנוע באמצע צפייה בסרט על ידי אנשי ביטחון ונלקח לחקירה. האדם, ששמו לא נמסר, סיפר לבלוג The Gadgeteer כי בשבת האחרונה הוא ביקר עם אשתו בבית קולנוע בעיר קולומבוס על מנת לצפות בסרט המתח "ג'ק ראיין: גיוס צללים". במהלך כל ההקרנה הוא חבש את מכשיר הגוגל-גלאס, שלפני כשבועיים הפך למשקפי הראייה שלו לאחר שגוגל שלחה לו את הדגם המתחבר למשקפיים כאלה.

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק

שעה לאחר תחילת הסרט הופרעה הצפייה כאשר סוכן של המחלקה לבטחון המולדת לקח את האיש אל מחוץ לאולם ויחד עם מספר סוכנים אחרים הוביל אותו לחקירה, מאחר ולטענתו "נתפסת מקליט את הסרט באופן בלתי חוקי". לאחר כחצי שעה משפילה, במהלכה נערך חיפוש על גופו ונלקחו ממנו כל חפציו האישיים, כולל המשקפיים שעלו 1,500 דולר למכשיר ועוד 600 דולר לעדשות האופטיות, הובלו הוא ואשתו לשני חדרים נפרדים בהם נחקרו במשך כשלוש שעות.

לדבריו, לכל אורך החקירה הוא הציע לשוטרים מסוכנויות אכיפת החוק לחבר את המכשיר למחשב ולראות בעצמם שאין עליו שום הקלטה של הסרט, אך הם סירבו והמשיכו לחקור אותו ולטעון כי הוא פיראט המקליט סרטים עבור ארגונים בלתי חוקיים. רק בשעת לילה מאוחרת הם הביאו לבסוף מחשב, חיברו אליו את המכשיר ווידאו כי אין עליו הקלטה של הסרט, תוך שהם צופים בכל תמונה ותמונה שצולמה במכשיר. 5 דקות לאחר מכן הם החזירו לו את המכשיר ונציג של איגוד חברות הסרטים (MPAA) העניק לו ארבעה כרטיסים חינם "כדי שתוכל לצפות בסרט שוב", אך סירב להתנצל.

חאליד וולס, דובר מחלקת האכיפה של רשות ההגירה והמכס בארה"ב, אישר את הסיפור וכתב: "ב-18 בינואר, סוכנים מיוחדים מהמחלקה לבטחון המולדת ברשות ורשויות מקומיות ראיינו בקצרה אדם שנחשד בשימוש במכשיר הקלטה אלקטרוני להקלטת סרט בבית קולנוע של AMC בעיר קולומבוס. האיש, שענה על שאלות מרצונו החופשי, אישר לרשויות כי מכשיר ההקלטה החשוד הוא גם משקפי ראייה ושאפשרות ההקלטה שלו לא היתה פעילה. לא ננקטו פעולות נוספות".

בית הקולנוע AMC מסר בתגובה לכלי התקשורת: "גניבת סרטים הוא עניין שאנו לוקחים ברצינות תהומית, ומנהלי בתי הקולנוע שלנו מתקשרים לאיגוד הסרטים האמריקאי בכל פעם שהם חושדים כי מישהוא מקליט באופן בלתי חוקי את התוכן על המסך. בעוד שאנו מעריצים גדולים של טכנולוגיה וחדשנות, לבישת מכשיר בעל היכולת להקליט וידאו אינה ראויה באולם הקולנוע. ב-AMC Easton 30 בסוף השבוע האחרון, נחקר אורח בנושא גניבת סרטים אפשרית לאחר שזוהה כלובש מכשיר הקלטה במהלך סרט. (...) החקירה העלתה כי האורח לא הקליט תכנים".

המתלונן, מצידו, מדגיש כי הוא מבקר בקולנוע לעתים קרובות, תמיד עם המשקפיים של גוגל לראשו (מאחר והם גם משקפי הראייה שלו), ואף סיפר על סגולותיהן למוכרת הכרטיסים ולמבקר בכניסה. לא ברור מה גרם לקולנוע להיזכר לפתע שהמכשיר עשוי לשמש להקלטת סרטים והפצתם באינטרנט.

כזכור, מאז הציגה גוגל את המשקפיים מתקיים דיון כלל עולמי בנושא השימוש בהם והפיקוח עליו. בשלהי 2012 אמר אריק שמידט בראיון לרדיו ה-BBC כי יש לעבוד על ניסוח כללים נאותים לשימוש במכשירים בעלי מסכים ויכולות צילום הפעילים ללא הפסקה. כמה מסעדות ומקומות בילוי כבר אסרו על המבקרים להיכנס כאשר הם לובשים את המשקפיים, וארגוני פרטיות הביעו חשש מהמכשיר שמאפשר לכל אחד לצלם כל דבר הנמצא בשדה הראייה שלו כמעט ללא שניתן יהיה לעשות דבר בעניין. הדיון צפוי להתגבר ככל שיתקרב מועד ההשקה של המכשיר של גוגל ושל מתחריו שהוצגו בחודשים האחרונים באתרי גיוס הון ובתערוכת CES.

>> המכתב שדלף חושף: גוגל אומרת לעובדיה "מה לחשוב"

>> מה לא בסדר בתמונה? תא השירותים המגוחך כובש את הרשת