אחד החששות הכי גדולים בבחירות הללו היה השימוש בדיפ-פייק - טכנולוגיה שמאפשרת לקחת סרטון של פוליטיקאי מוכר, ובקלות יחסית לזייף אותו אומר משהו אחר לגמרי. 

פחות משבוע לבחירות, והדיפ פייק הגיע לתשדירי תעמלות הבחירות - ובאופן גלוי. הפוליטיקאי הראשון שעושה בה שימוש הוא איימן עודה. הרשימה המשותפת פירסמה סרטון ובו מוצגת דמותו של נתניהו מדבר על חוק המצלמות ומסביר מדוע זה יסייע לו נגד המצביעים הערבים. אתמול (ד') עודה תועד בכנסת כשהוא מקרב את הסמארטפון שלו לראש הממשלה, ומנסה לצלם אותו מקרוב - בשביל להדגים כמה בעיניו זה פולשני. החוק בסוף נפל.

בסרטון נכתב שהוא מומן על ידי הרשימה המשותפת, מצויין בכתובית שהמציג אינו נתניהו, הקול נשמע כמו חיקוי, והפאה בולטת. אבל העיקר פה הוא איכות הזיוף והחלפת הפנים. בניגוד לחששות שהובעו לפני מערכת הבחירות, היא לא גבוהה במיוחד. הפנים נראות מודבקות בבירור לפניו של פעיל הרשימה שגילם את נתניהו בסרטון. גם אלמלא ההבהרות של הרשימה שמדובר בזיוף, במקרה הזה איש לא היה טועה לחשוב שמדובר בנתניהו. אבל היכולת הטכנולוגית לעשות את זה טוב יותר בהחלט קיימת. 

איך זה עובד?

מאז שיש אפקטים מיוחדים בקולנוע, אפשר להשתיל את פניו של כל אדם על פניו של אדם אחר. אלא שמדובר בתהליך ארוך ומורכב. בסרט שליחות קטלנית ג'נסיס, למשל, צולם כפיל גוף שמגלם את שוורצנגר הצעיר. בשביל להדביק את פניו של השחקן המוכר על הכפיל, נדרשו 12 חודשי עבודה - לזמן מסך כולל של חמש דקות בלבד.

עם התקדמות המחשבים והבינה המלאכותית - התהליך הפך לפשוט באופן משמעותי. תוכנות דיפ-פייק שמאפשרות לזייף סרטונים באמצעים ביתיים, ללא צורך באולפן אפקטים, פרץ באופן משמעותי לפני כשנה וחצי, כאשר פניה של שחקנית מוכרת הולבשו על משתתפות בסרטוני פורנו. התוכנה הופצה בפורומים ברשת, ומאז גירסאות שונות שלה השתכללו. והפכו למדויקות מאוד, כפי שניתן לראות גם בעימות ההומוריסטי והמזוייף שנערך בוויעדת המשפיעים.

בדיפ-פייק מזינים למחשב את הסרטון שעליו רוצים להלביש את הפנים (במקרה הזה, שחקן שמחכה את נתניהו). מזינים כמה סרטונים של האדם שאת פניו רוצים להשתיל. המחשב, בגדול, לוקח את הפנים המקוריות, מפרק את הסרטונים להבעות פנים שונות, ומרכיב מחדש בהתאם לקול ולתנועות השפתיים של החקיין.

כך למשל, עשה גם אריק דנינו, עורך ואיש אפקטים, למערכון של ארץ נהדרת, בו הוא שתל את פני הפוליטיקאים על שחקני התוכנית. אם לאולפנים שיצרו את שליחות קטלנית זה לקח שנה, לאריק דנינו נדרשו 11 ימים בלבד.