את המצלמות שלנו הסמארטפונים החליפו כבר מזמן. גם את מכשירי ה-GPS ברכב, את הטלפון הביתי ואת מכשירי ההקלטה להרצאות. אצל חלק מהאנשים הם החליפו גם את המחשבים. עכשיו נראה שהם מוכנים להחליף גם את הטלוויזיות.

היצרנית הרומנית Allview השיקה בימים האחרונים את X4 Soul Vision - הסמארטפון הראשון בעולם הכולל מקרן לייזר מובנה. בניגוד למקרנים בטכנולוגיות אחרות שכבר שולבו בעבר בסמארטפונים של סמסונג, מקרן לייזר לא צריך נורת הקרנה ועדשות. מה שזה אומר הוא שאין צורך להחליף לו חלקים, הוא לא מתקלקל, צורך פחות אנרגיה ותמיד ממוקד, ללא טשטוש מעצבן.

החברה ציינה כי למקרן בסמארטפון שלה רמת ניגודיות של 5,000:1 ויכולת להקרין תמונה מגודל 2 אינצ' ועד 200 אינצ' - כאמור ללא צורך למקד את המקרן מחדש למרחקי הקרנה שונים. בזמן ההקרנה מציג המסך ממשק שליטה ייעודי, ומסוגל להפוך למשטח מגע לשליטה על התמונה המוקרנת בצורת עכבר. המכשיר מקרין עד 3.5 שעות ברצף בין טעינות - כמעט פי 2 ממקרנים זעירים קיימים, ובאיכות HD 720p - לא האיכות הכי גבוהה שקיימת, אך דומה לזו של המיני-מקרנים היקרים ביותר שיש היום.

סמארטפון עם מקרן Allview X4 Soul Vision (צילום:  יחסי ציבור )
סמארטפון עם מקרן Allview X4 Soul Vision | צילום: יחסי ציבור

מלבד המקרן, כולל המכשיר מעבד מתומן-ליבות במהירות 1.5 גיגה-הרץ, זיכרון עבודה (RAM) בנפח 3 גיגה-בייט, אחסון פנימי בנפח 32 גיגה-בייט, חריץ הרחבה לכרטיס זיכרון מסוג microSD, מסך בגודל 5.5 אינצ' וברזולוציית Full HD 1,080p, מצלמות 13 מגה-פיקסל מאחור ו-8 מגה-פיקסל מלפנים, מקום ל-2 כרטיסי סים, תמיכה בקישוריות דור 4 בשני הכרטיסים במקביל, סורק טביעות אצבע בגב המכשיר וסוללת 4,000 מיליאמפר/שעה.

המכשיר מעט מסורבל - עוביו כסנטימטר ומשקלו 202.5 גרם - אך זה עדיין הרבה פחות מכל מכשיר עבר שכלל מקרן. הוא מריץ את אנדרואיד נוגט 7.0 עם סייעת קולית ייעודית ברומנית. מחירו 3,300 לאי, שהם כ-2,055 שקל.